Rozmaitości
Wtorek, 15 lipca 2014 21:59

III Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych (zdjęcia)

W Ludźmierzu odbyła się III Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Dwudniowe wydarzenie o charakterze hodowlanym i promocyjnym było okazją do zaprezentowania dorobku hodowlanego małopolskich rolników, promocji regionalnych produktów żywnościowych, zakładów przetwórstwa żywności oraz organizacji i firm działających na rzecz małopolskiego rolnictwa.
Wystawa okraszona została występami zespołów regionalnych i pokazami w przepięknej scenerii Podtatrza, było też forum na którym dyskutowano o przyszłości i roli małopolskiego rolnictwa.

Tereny przy ludźmierskich stawach zgromadziły setki wystawców bydła, koni, owiec, kóz, królików i gołębi, kilkadziesiąt instytucji związanych z rolnictwem oraz firm produkujących asortyment dla rolnictwa. Wystawę odwiedziło około 5-6 tysięcy gości z Polski i zagranicy.

Przedsięwzięcie to stanowi kontynuację niezwykle udanej II Wystawy, która odbyła się w poprzednim roku oraz I wystawy Bydła Mlecznego i Owiec, która odbyła się 2010 r. w Maruszynie w gminie Szaflary.

Pierwszy dzień wystawy to dzień ciężkiej pracy dla hodowców związany z wyceną zwierząt i wyborem Superczempionów Wystawy. W specjalnie przygotowanym do tego celu zadaszonym ringu swoje najlepsze sztuki prezentowali hodowcy bydła mlecznego z terenu całej Polski, hodowcy koni z Polski i Słowacji. Równocześnie odbywała się ocena owiec oraz królików i gołębi. Szczególnie atrakcyjne dla dzieci było z pewnością stanowisko z przepięknymi królikami prezentowanymi przez hodowców z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Po zakończeniu oceny hodowcy mogli posłuchać zespołu Góral Boliwia oraz Muzyki Włodka Majerskiego. Pierwszy dzień zakończył się wręczeniem przez Wójta Gminy Nowy Targ Jana Smarducha oraz przedstawiciela Federacji Wojciecha Rasińskiego nagród dla hodowców za udział w wystawie oraz wieczorem hodowcy.

Uroczysta Msza Święta w intencji Hodowców koncelebrowana przez proboszcza Bazyliki Mniejszej w Ludźmierzu ks. Kazimierza Klimczaka. - Liturgia dotyka tajemnicy ziarna - przypominał w kazaniu. - Pan Jezus mówił w przypowieściach, o siewcy, o ziarnie, o glebie... Ziarnem jest Słowo Boże, a siewcą Chrystus. Hojnym siewcą. Rozsiewa. Chce dawać. Ale czy ja pozwolę, aby Pan Bóg przeszedł i wzbudzał we mnie urodzaje?... Moje serce jest często zachwaszczone....Żeby być hodowcą trzeba mieć PASJĘ. Trzeba zadbać o EKOLOGIĘ SERCA, ale i o ekologię środowiska, w którym żyję. Módlmy się, aby Słowo Boże, Ziarno, które pada na nasze serca wydało plon. Niech Bóg przejdzie przez pola, zagony, role, przez nasze gospodarstwa i obdarzy obfitymi owocami.

W procesji z darami przyniesiono kwiaty, owoce, sery, oscypki, chleb, mleko - wyroby będące owocami pracy hodowców.

Z sanktuarium hodowcy oraz licznie zaproszeni gości udali się na teren wystawy, gdzie wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, członek zarządu powiatu Bogusław Waksmundzki i prezes Małopolskiego Towarzystwa Hodowców Bydła w Krakowie Zbigniew Młyński dokonali otwarcia wystawy. W otwarciu uczestniczyło wielu gości:

- Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik,
- Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz,
- Wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak,
- Wójt Gminy Łapsze Niżne Paweł Dziuban,
- Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki,
- Prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego Wacław Drożdż,
- Dyrektor Instytutu Zootechniki W Balicach prof. Eugeniusz Herbut,
- Zastępca Dyrektora Małopolskiego Odziału ARIMR Małgorzata Kura,
- Prezes Polskiego Związku Owczarskiego Jan Antoł,
oraz wielu innych znamienitych gości.

Po otwarciu wystawy nagrody (puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe) za tytułu czemiponów i supeczemionów wystawy odbierali nagrodzeni hodowcy (lista nagrodzonych hodowców w załączeniu). Atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe dla hodowców wręczali również wójtowie gmin, organizacje branżowe oraz w imieniu Głównego Partnera Wystawy Firmy Mlekovita Pan Dyrektor Adam Nita.

Następnie odbył się konkurs wiedzy rolniczej dla uczestników wystawy przygotowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w nowym Targu oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niezwykle atrakcyjne nagrody rzeczowe na konkurs ufundował Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz KRUS. Konkurs prowadził Pan Stanisław Buła z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu (wyniki i skład Komisji oceniającej w załączeniu).

Kolejną atrakcją był pokaz wyrobu oscypka przygotowany przez Regionalny Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu. Ogłoszenie wyników i uhonorowanie laureatów etapu wojewódzkiego XII edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne KRUS to następne wydarzenie drugiego dnia wystawy.

Setki zwiedzających oglądało pokazy nagrodzonych zwierząt- bydła, koni oraz owiec. Jeszcze więcej osób przyciągnął zorganizowany przez Małopolski Związek Hodowców Koni Oddział Poronin pokaz ogierów. Wspaniałe i niezwykle kosztowne zwierzęta prezentowali dumnie hodowcy z Polski i Słowacji.

Po zakończeniu pokazów gości wystawy mogli obejrzeć niezwykle widowiskowy występ zespołu regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach. Piękny taniec, wspaniały śpiew, w wspaniałej oprawie strojów regionalnych dostarczyły gościom niezwykłych wrażeń. Był to jednak dopiero przedsmak występu głównej gwiazdy wieczoru jaką był znany nam wszystkim zespół „VOX”. Panie Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota nie zawiedli i porwali licznie zgromadzoną publiczność swoimi starymi i nowymi przebojami. Hity takie jak „Rycz mała rycz”, „Szczęśliwej drogi już czas” czy „O Magdaleno” zachwyciły wszystkich.

Po koncercie spektakularny pokaz trialu rowerowego zaprezentował Mistrz Polski Jacek Jarząbek z Łopusznej.
Wystawę zakończył przygotowany przez Małopolski Związku Hodowców Koni w Krakowie amatorski konkurs zręczności powożenia.

Zorganizowania wystawy podjęli się:

Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch
Starosta Nowotarski Krzysztof Faber
Prezes Małopolskiego Towarzystwa Hodowców Bydła w Krakowie Zbigniew Młyński
Prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie Zenon Podstawski
Prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz Władysław Klimowski
Prezes Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Waksmund Kazimierz Iskrzycki
Prezes Stowarzyszenia Hipicznego Pro Nati w Ludźmierzu Wojciech Ścisłowicz

Współorganizatorami byli:

- Gmina Czarny Dunajec
- Gmina Szaflary
- Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
- Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu
- Agencja Rynku Rolnego
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie
- Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
- Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy
- Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
- Małopolska Izba Rolnicza
- Małopolskie Centrum Biotechniki
- Małopolski Związek Hodowców Koni Oddział Poronin

Patronat:
Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego

Główny partner Wystawy:

Mlekovita

Źródło: materiały prasowe / zdjęcia Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl