Rozmaitości
Czwartek, 19 lipca 2018 21:27

ICE Classic: Kent Nagano wraz z Orchestre symphonique de Montreal (zdjęcia)

W Centrum Kongresowym ICE Kraków miało miejsce wielkie muzyczne wydarzenie: na jednej scenie wystąpił: zdobywca trzech nagród Grammy Kent Nagano, soliści – gwiazdy Metropolitan Opera oraz słynna kanadyjska. Orchestre Symphonique de Montreal. A to wszystko było w ramach ostatniego w tym roku cyklu ICE Classic.
W roku 2018 świętujemy 85 urodziny Krzysztofa Pendereckiego: świat muzyki składa wielki hołd artyście w postaci koncertów - od Montrealu, Nowego Jorku i Krakowa, aż po Salzburg.

Kulminacyjnym momentem w krakowskim cyklu ICE Classic było wykonanie Pasji według św. Łukasza przez słynną montrealską orkiestrę pod batutą znakomitego dyrygenta, zdobywcy trzech nagród Grammy Kenta Nagano.
Monumentalne wykonanie dopełnili wybitni soliści: Sarah Wegener (sopran), Lucas Meachem (baryton), Matthew Rose (bas), Sławomir Holland (narrator) oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod przewodnictwem Teresy Majki-Pacanek wraz z Warszawskim Chórem Chłopięcym prowadzonym przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza.

„Nie mam żadnej wątpliwości, że kolejne spotkanie Orkiestry Symfonicznej Montrealu z Krzysztofem Pendereckim było wydarzeniem niezwykłym. To nie tylko oczywista promocja wielkiej postaci polskiej kultury, ale także jedyny taki koncert w Polsce - tuż przed uroczystą inauguracją renomowanego festiwalu w Salzburgu. To dla mnie osobiście także wielkie spełnienie, konsekwencja lat współpracy i budowania pozycji Krakowa w międzynarodowym obiegu dzieł i sieci artystycznej współpracy. Naszą wspólną ambicją jest tworzyć takie sytuacje, w których dochodzi do autentycznego spotkania artystów z różnych kręgów kulturowych wykonujących razem arcydzieła światowej literatury muzycznej. Ponieważ zarówno w Krakowie, jak i w Salzburgu wystąpią także polscy artyści i polskie chóry - jest to także znakomita promocja naszej sceny artystycznej, a przy okazji nowe szanse na nawiązanie artystycznych więzi z europejskimi i światowymi centrami kultury." - podkreśliła Izabela Helbin - dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Pasja według Św. Łukasza mistrza Krzysztofa Pendereckiego jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. Łączy nowoczesne środki muzyczne z sakralną formą, nie unika też nawiązań do twórczości Johanna Sebastiana Bacha. Łacińskie teksty, ćwierćtonowe arie, ogromny skład wykonawczy w niezwykły sposób wzmacniają siłę przekazu utworu.

Dzieło powstało z okazji 700-lecia katedry w Münster, w której też 30 marca 1966 roku odbyło się jego prawykonanie pod dyrekcją Henryka Czyża. Utwór, pisany także z myślą o Milenium chrztu Polski przypadającym właśnie na 1966 rok, wykonano po raz pierwszy przed polską publicznością 22 kwietnia 1966 roku w Filharmonii Krakowskiej; 10 czerwca tego samego roku zagościł na dziedzińcu Zamku na Wawelu, zaś 24 września Pasję zaprezentowano podczas festiwalu „Warszawska Jesień".

Wspólnym mianownikiem wszystkich tych polskich wykonań był udział Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej prowadzonych przez Henryka Czyża. Kompozytor zadedykował dzieło swojej żonie - Elżbiecie Pendereckiej.

W tym roku tuż po krakowskim koncercie artyści wykonają dzieło również podczas słynnego Salzburger Festspiele.
W obu przypadkach jedno z najsłynniejszych dzieł pasyjnych wszech czasów zabrzmi pod batutą dyrygenta roku 2016 i 2017 (według ECHO Magazine). Kent Nagano na co dzień występuje w Elbphilharmonie w Hamburgu oraz w Maison Symphonique w Montrealu.

Wśród solistów krakowskiego koncertu znalazły się gwiazdy Metropolitan Opera, a zarazem laureaci nagród Grammy: Lucas Meachem oraz Matthew Rose. Niemiecko-brytyjska sopranistka Sarah Wegener regularnie współpracuje m.in. z Philippem Herreweghem, Thomasem Hengelbrockiem czy Friederem Berniusem.

Na koncert zaprosiło Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl