Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 13 marca 2018 14:59

ICE Classic-Inauguracja trasy koncertowej Anne-Sophie Mutter

Wybitna skrzypaczka, 4-krotna zdobywczyni nagrody Grammy w kategorii muzyki poważnej, posiadaczka skrzypiec Stradivariusa – Anne-Sophie Mutter wystąpiła wczoraj w Krakowie.
Spotkanie z Anne-Sophie Mutter w Centrum Kongresowym ICE Kraków było ważnym wydarzeniem na koncertowej mapie Polski aż z dwóch względów. Przede wszystkim to pierwszy koncert tej wspaniałej skrzypaczki, który odbył się w ramach jej trasy koncertowej w naszym kraju.

Artystka zagra jeszcze w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, jednak to Kraków został wybrany jako miejsce pierwszego koncertu. Był to koncert inaugurujący cykl ICE Classic w 2018 roku.

Sala Audytoryjna zapewniła doskonały odbiór wydarzenia dzięki świetnej akustyce, zaś program dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Anne-Sophie Mutter rozpoczęła edukację muzyczną w klasie fortepianu, ale szybko zmieniła instrument na skrzypce. Od tego momentu zdobywała uznanie wygrywając kolejne konkursy dla młodych muzyków. Przełomowe dla jej kariery okazało się jednak spotkanie z dyrygentem Herbertem von Karajanem, który zaprosił mającą zaledwie 13 lat skrzypaczkę do występów z orkiestrą Filharmoników Berlińskich. Dwa lata później ukazała się jej pierwsza płyta z koncertami skrzypcowymi Mozarta. Tak zapoczątkowana kariera niemieckiej artystki trwa do dziś. Anne-Sophie Mutter jest bardzo wszechstronnym muzykiem, jednak największe uznanie zyskują jej wykonania muzyki współczesnej. Swoje utwory dedykowali jej tak znakomici kompozytorzy, jak Henri Dutilleux, Witold Lutosławski, Sir André Previn, Wolfgang Rihm czy John Williams. Szczególna jest również muzyczna relacja łącząca Anne-Sophie Mutter z Krzysztofem Pendereckim, który napisał dla niej kilka swoich dzieł.

Koncert był dla słuchaczy podróżą przez epoki oraz różnorodne muzyczne stylistyki. Zaczął się pełnym wigoru Scherzo c-moll z Sonaty skrzypcowej „F-A-E” Johannesa Brahmsa. Po tym romantycznym wstępie na scenie pojawił się bardzo rzadko spotykany duet skrzypiec i kontrabasu.
Utwór Duo concertante Krzysztofa Pendereckiego powstał specjalnie dla Anne-Sophie Mutter i jest wynikiem jej długoletniej przyjaźni z polskim kompozytorem.
Po dwóch duetach usłyszeliśmy solowe utwory na skrzypce: II Partita d-moll J.S. Bacha oraz La Follia Krzysztofa Pendereckiego.
Mimo iż kompozycje dzieli prawie 300 lat łączy je wariacyjna charakter i nawiązania do barokowych tańców.
Utwory ukazują całe spektrum artykulacji i bogactwo brzmień skrzypiec.

Występ zakończył kolejny dedykowany niemieckiej artystce utwór Krzysztofa Pendereckiego: II Sonata na skrzypce i fortepian.

Zróżnicowany repertuar koncertu pozwolił w pełni zaprezentować mistrzowski warsztat i instrumentalną wirtuozerię Anne-Sophie Mutter. Koncert Anne-Sophie Mutter odbył się jako wydarzenie towarzyszące 22. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena.

Na koncerty zaprosiło Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Krakowskiego Biura Festiwalowego
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl