Rozmaitości
Poniedziałek, 13 października 2014 11:41

Hokeiści Podhala na uroczystościach 95-lecia polskiego ruchu olimpijskiego

W Urzędzie Miasta Krakowa upamiętniony został jubileusz 95-lecia powołania do życia polskiego ruchu olimpijskiego, a także 90 rocznica debiutu Polaków w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.
W nich drużyna kolarzy torowych zdobyła srebrny medal (z Janem Łazarskim z Krakowa), a brązowy krakowianin Adam Królikiewicz w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody. Obchodzono również 30-lecie Polskiej Akademii Olimpijskiej. Trzem z żyjących jej założycieli wręczono w stolicy Małopolski okolicznościowe medale. Byli to Kajetan Hądzelek, Józef Lipiec, Krzysztof Zuchora.

W uroczystościach nie zabrakło hokeistów Podhala, olimpijczyków. Reprezentanci Nowotarskiego Klub Olimpijczyka – Józef Batkiewicz, Czesław Borowicz, Andrzej Szal i Walenty Ziętara - złożyli kwiaty przy pamiątkowej tablicy na budynku hotelu „Francuskiego” przy ul. Pijarskiej 13, w miejscu gdzie powstał PKOl. Odwiedzili kryptę zasłużonego dla ruchu olimpijskiego rodu Lubomirskich w kościele oo. Dominikanów.

Dla nowotarżan była to okazja do wręczenia książki „Olmpijczycy spod Tatr” prezesowi PKOl Andrzejowi Kraśnickiemu. Ciepłe słowa do całej olimpijskiej rodziny skierowali prezydent RP Bronisław Komorowski (listownie) oraz prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i Wojewoda Małopolski Jerzy Miller.

Prowadzący uroczystości prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej prof. Józef Lipiec podkreślał, że rocznica powstania PKOl jest obchodzona w roku znakomitych sukcesów polskich sportowców na igrzyskach zimowych, a także na wielu innych arenach.
Na zakończenie przedstawiciele Małopolskiej Rady Olimpijskiej złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach spoczywających na krakowskich cmentarzach wybitnych polskich olimpijczyków i działaczy.

opr. Stefan Leśniowski, zdj. Leszek Rafalski

źródło: SportowePodhale

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl