Golemo
Rozmaitości
Środa, 15 marca 2017 15:46

Gorlicki park miejski będzie odnowiony

Za półtora roku – dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 - zabytkowy Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach odzyska dawny blask i stanie się prawdziwą wizytówką miasta. Ten położony w widłach rzek Ropy i Sękówki obiekt jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych parków miejskich w naszym kraju. Na jego rewitalizację zarząd województwa przeznaczył ponad 2,2 mln zł.
Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania z RPO WM podpisali dziś wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys i burmistrz Gorlic Rafał Kukla. W spotkaniu uczestniczyli również: skarbnik miasta Krystyna Tokarska, prezes LGD „Beskid Gorlicki” Stanisław Kaszyk oraz radny województwa Stanisław Pasoń.

Założony na przełomie XIX i XX wieku park miejski w Gorlicach zajmuje obecnie powierzchnię ok. 24 ha. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miejsc w mieście, w którym szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku. To też popularne miejsce do uprawiania różnych sportów czy organizowania imprez plenerowych. Jednak w ostatnich latach ze względu na brak odpowiednich środków prowadzone w nim prace ograniczały się głównie do bieżącej konserwacji i zabezpieczania terenu przed powodziami.

- Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnęliśmy konkurs na ochronę i opiekę nad zabytkami. Dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu operacyjnego uda się odnowić 17 wspaniałych obiektów z całej Małopolski. W sumie na ten cel przekazaliśmy 23,7 mln zł. Z tego ponad 2,2 mln zł pozwoli na przeprowadzenie gruntownej modernizacji gorlickiego parku miejskiego. To istotny projekt nie tylko dla miasta Gorlice, ale także dla powiatu i subregionu. Park będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i turystom, którzy tutaj będą wypoczywać – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.

Prace, które potrwają do 30 listopada przyszłego roku obejmą m.in. przebudowę alejek parkowych oraz stalowej, linowej kładki nad Ropą. Nową nawierzchnię zyskają nie tylko chodniki, ale też plac pod sceną, a pomniki w parku zostaną dodatkowo wyeksponowane dzięki specjalnemu podświetleniu. Gorliczanie będą mogli też korzystać z nowych ławek, stojaków na rowery, gablot, zegarów i toalet. Rozbudowany zostanie również plac zabaw dla dzieci. Całkowita wartość zaplanowanych prac to 2,96 mln zł.

Założony przez Wojciecha Biechońskiego park w dużej części zlokalizowany jest na zalesionych zboczach Góry Parkowej. Natomiast jego dolna część ma charakter spacerowy. Można tutaj podziwiać nawet 150-letnie drzewa, głównie iglaste, nie brakuje też egzotycznych okazów oraz ciekawych krzewów, jak np. tulipanowiec amerykański. Na terenie parku znajdują się cztery pomniki, w tym obelisk z popiersiem założyciela parku oraz przytulone niedźwiadki.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl