Rozmaitości
Poniedziałek, 1 września 2014 12:49

Gminne Dożynki i Pożegnanie Lata w Łapszach Niżnych (zdjęcia)

W niedzielę w Łapszach Niżnych odbyły się Gminne Dożynki połączone z Pożegnaniem Lata oraz Przeglądem Orkiestr Dętych z Gminy Łapsze Niżne.
Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana przez ks. proboszcza o. Mariusza Skotnickiego SP msza św. w kaplicy przy kościele św. Kwiryna, jedynego w Polsce kościoła, którego patronem jest św. Kwiryn. W homilii ks. Skotnicki nawiązał do bezcennej wartości chleba, jako końcowego trudu rolników, który to chleb, czy inne produkty rolnicze nie zawsze są szanowane przez innych. - Są przykłady, gdzie źle traktuje się produkty wypracowane ciężką rolniczą pracą. Na przykład wyrzucanie chleba, czy rozsypywanie ziarna na tory kolejowe - mówi ks. Skotnicki.

W dalszych słowach proboszcz nawiązał do słów św. Jana Pawła II, kiedy to podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, podkreślał rolę pracy w społeczeństwie, ale pracy, którą trzeba należycie opłacać, a pracowników traktować nie jako przedmiot wyzysku, ale podmiot pracy, bo - jak wypowiedział się ks. proboszcz - praca nie może być traktowana, jako towar, bo człowiek nie może być towarem, ale podmiotem.

- Podziękujmy rolnikom za ich trud pracy na roli, za ich produkty, ale przeprośmy też za tych, którzy nie szanują trudu rolników i ich pracy - podsumował ks. Skotnicki wygłoszoną do zebranych wiernych parafian oraz gości dożynkowych homilię.

Podczas mszy św. starostowie dożynek Agnieszka i Edward Hatałowie przekazali symboliczny bochen chleba dożynkowego wraz z solą księdzu proboszczowi parafii w Łapszach Niżnych, a celebrujący mszę św. poświęcił dożynkowe wieńce ustawione przed ołtarzem, stwierdzając na zakończenie mszy, że choć ma być konkurs na najpiękniejszy wieniec, to komisja będzie miała duże problemy z wytypowaniem najlepszego, bo w zasadzie wszystkie one są piękne i zasługują na równorzędne pierwsze miejsca.

W mszy, obok parafian i gości uczestniczyły wszystkie poczty sztandarowe OSP z terenu gminy.

Po mszy św. wszyscy barwnym korowodem przeszli na plac obok kaplicy i kościoła, gdzie rozpoczęły się uroczystości dożynkowe, których otwarcia dokonał Paweł Dziuban, wójt gminy Łapsze Niżne. W ramach dożynek odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych oraz ich ocena przez komisję konkursową. Przed wyborem najpiękniejszego wieńca dożynkowego starostowie dożynek, symbolicznie, z przybyłymi gośćmi podzielili się dożynkowym bochnem chleba zapraszając w ten sposób wszystkich do wspólnej zabawy.

Choć przewodnicząca siedmioosobowego składu komisji Helena Klimczak, radna Gminy Łapsze Niżne stwierdziła, podobnie jak ks. proboszcz podczas mszy, to jednak komisja mająca bardzo trudne zadanie musiała się zdecydować na wybór tego najpiękniejszego wieńca.

Komisja wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonany przez Zespół Regionalny Bystry Potok z Kacwina. Twórcy wieńca otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. II miejsce i kwotę nagrody w wysokości 900 zł zdobył wieniec przygotowany przez Sołectwo Łapsze Wyżne i trzecie miejsce oraz nagrodę w wysokości 800 zł otrzymało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Niedzicy.

Pozostałe wieńce dożynkowe wykonane kolejno przez Radę Rodziców z Frydmana, Koło Tradycji Łapsze Niżne i sołectwo Trybsz otrzymały wyróżnienia i kwoty po 500 zł.

Gości dożynek, wśród których byli przedstawicieli Rady Gminy Łapsze Niżne oraz samorządowcy z sąsiednich gmin, a także Bogusław Waksmundzki, Urzędujący Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, bawiły orkiestry dęte prezentujące się w ramach Przeglądu Orkiestr Dętych z Gminy Łapsze Niżne- z Łapsz Niżnych i Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Wiejskiej Orkiestry Dętej obie z Kacwina.

Przybyli na dożynki bawili się także przy występie Zespołu Regionalnego ,,Mali Spiszacy’’ z Łapsz Niżnych oraz wokalnym występie Marii i Lidii Błachut z Łapsz Niżnych i góralskiego kabaretu ,,Truteń’’. Uroczystości dożynkowe zakończył występ koncertu zespołu "Torki’".

Dla smakoszy potraw regionalnych był bardzo duży wybór przygotowanych potraw przez panie z Koła Gospodyń w Łapszach Niżnych. Na pewno przebojem, choć nie regionalnym, chyba, że oryginalnym była oferowana przez łapszańskich radnych "zupa radnego’", która wszystkim bardzo smakowała, ale niestety, kiedy pytaliśmy który radny jest twórcą tej zupy, radni przyjęli taktykę zbiorowej odpowiedzialności, czyli sukcesu, który ma wielu ojców.

Na dożynkowym placu można było także podziwiać, a nawet smakować owoce, warzywa i inne płody rolnego znoju spiskich górali gminy Łapsze Niżne. Były także konkursy związane z tematyką Spisza i gminy Łapsze Niżne, a dzieciaki mogły poszaleć na dmuchanej zjeżdżalni czy też zajadać się cukrową watą.

Dożynki stały się okazją do ogłoszenia wyników konkursu na "Najbardziej zadbane obejście’". Komisja nagrodziła 9 domostw z terenu gminy.

1 miejsce zajęło gospodarstwo Heleny Wida z Falsztyna
2 miejsce Haliny i Zbigniewa Markowicza z Frydmana
3 miejsce Heleny i Stefana Rataj z Kacwina
4 miejsce Małgorzaty i Władysława Kani z Łapszanki
5 miejsce Marię Nowak z Łapsz Niżnych
6 miejsce Władysławę i Dominika Knutel z Łapsz Wyżnych
7 ,miejsce Grażynę i Zbigniewa Kapołka z Niedzicy
8 miejsce Marię i Władysława Rabiańskich z Niedzicy – Zamek
9 miejsce Franciszka Kaczmarczyka z Trybszu

Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Danuta i Andrzej Fidura z Falsztyna
Jadwiga i Roman Biedroń z Frydmana
Iwona i Józef Pastuszek z Kacwina
Danuta i Józef Kapołka z Łapszanki
Maria i Antoni Sowa z Łapsz Niżnych
Maria Bylina z Łapsz Wyżnych
Anna i Franciszek Grońscy z Niedzicy
Agata i Zbigniew Bogaczyk z Niedzicy – Zamek
Maria i Marian Bartyczak z Trybsza.

Organizatorami dożynek byli: Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Gmina Łapsze Niżne, Sołectwo Łapsze Niżne, OSP Łapsze Niżne i Parafia Łapsze Niżne.

Tekst i fot Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl