Rozmaitości
Środa, 13 czerwca 2018 20:22

Francuzi odwiedzili swoich przyjaciół z Oświęcimia

Nieprzerwanie od 24 lat odbywa się wymiana międzynarodowa pomiędzy Szkołą Podstawową z Oddziałami Sportowymi nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu a Collegè René Cassin Ballan - Miré we Francji.
Stało się już tradycją, że z czasem kwitnięcia kasztanów, grupa francuska przyjeżdża do Oświęcimia, który jest miastem partnerskim Ballan- Miré. W celu zachowania tej zasady również i w tym roku goście z Francji przybyli do grodu nad Sołą w maju.

„Uczniowie mieszkali w polskich rodzinach, poznając kulturę i obyczaje Polaków. Podczas gdy młodzi polscy gospodarze chodzili do szkoły, uczniom francuskim zaproponowany był bogaty program turystyczno-krajoznawczy" - relacjonuje Marta Miler, koordynator wymiany ze Szkoły Podstawowej numer 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu.

„Nasi goście zwiedzili; Kraków, Wieliczkę, Pszczynę, Lipowiec i Wrocław. W Oświęcimiu grupa mogła zobaczyć zamek i synagogę. Młodzież została również przyjęta przez prezydenta miasta, Janusza Chwieruta. Osobnym punktem wymiany była wizyta w Muzeum Auschwitz- Birkenau" - wylicza koordynator, Marta Miler.

„Wieczory i weekend młodzież spędzała z rodzinami polskimi, poznawała codzienne życie w naszym pięknym kraju i szkoliła swoje umiejętności językowe. Przez tyle lat współpracy nagromadziło się już sporo wspaniałych wspomnień i zawiązało wiele przyjaźni. Pomiędzy naszymi szkołami istnieje więź szczególna – szczerej sympatii i wzajemnego zainteresowania. Warto podkreślić, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 25-lecie współpracy" - podsumowuje Marta Miler.

Jakub Konior
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl