Rozmaitości
Wtorek, 25 października 2016 19:30

Finisaż warsztatów architektonicznych OSSA

ZAKOPANE. Dobiegła końca dwudziesta edycja XX Ogólnopolskich Warsztatów Architektonicznych OSSA, których współorganizatorem była Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.
W ostatnim dniu warsztatów, w sobotę, 22 października w godz. 11.00 – 16.00, w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem odbył się finisaż podsumowujący spotkania i doświadczenia całego, jakże bogatego w wydarzenia, tygodnia. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. dr. hab. Stanisława Gulaka. Rozpoczynając przemówienie JM Rektor przywołał sylwetki Witkacego - Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz jego ojca, Stanisława Witkiewicza, architekta i teoretyka sztuki, twórcy i popularyzatora stylu zakopiańskiego. Następnie Rektor Stanisław Gulak podkreślił silny związek uczelni z regionem Podhala i określił misję Podhalańskiej Wyższej jako „służbę dla dobra regionu, dla podhalańskiej społeczności i gospodarki”. Tak rozumiana misja doprowadziła do powołania w 2006 r. kierunku Architektura, który „powstał z potrzeby aktywizacji potencjału, jaki drzemie w młodzieży Podhala”. J

Rektor podkreślił, iż w programie nauczania, oprócz przedmiotów zgodnych z obowiązującymi standardami, obecne i bardzo ważne w procesie kształcenia są takie tematy jak: architektura drewniana, architektura Podtatrza, architektura ziem górskich, zachowanie dziedzictwa kulturowego, architektonicznego, przestrzennego i krajobrazowego. Prof. dr hab. Stanisław Gulak zaznaczył również, że organizacja wyjątkowej Jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury na Podhalu powiodła się znakomicie dzięki aktywności naszych studentów, ich wielomiesięcznych przygotowań oraz wypracowanych przez nich koncepcji.

Sobotni dzień uświetnił również wykład profesora Giuseppe Longhiego, wybitnego urbanisty i pedagoga, prorektora Uniwersytetu IUAV w Wenecji i profesora wydziału urbanistyki macierzystej uczelni, zajmującego się m.in. kwestią zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Studenci architektury PPWSZ mieli okazję spotkać się z profesorem Longhim także dzień wcześniej, w piątek 21 października, podczas jego wizyty w naszej uczelni. Sobotnie wystąpienie profesora Longhiego, pod wieloznacznym tytułem „Dancing with Systems”, odnosiło się do doświadczeń urbanistycznych regionu Wenecja Euganejska i poświęcone było kwestii organicznego rozwoju przestrzeni miejskich. Profesor zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stawia szybko zmieniająca się rzeczywistość, wymagająca od architekta i urbanisty przewidywania kierunku zmian w praktyce projektowej.

Po wykładzie nastąpiła prezentacja koordynatorów i tutorów oraz przegląd dokonań 9 grup warsztatowych. Studenci przedstawili przebieg swojej tygodniowej pracy, wnioski oraz własny punkt widzenia miasta. Spotkanie zakończyła krótka debata.

źródło: PPWSZ
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl