Rozmaitości
Czwartek, 3 maja 2018 11:30

Finał Script Pro 2018 - Kino Kijów Centrum (zdjęcia)

Jury w składzie: Małgorzata Jurczak, Michał Komar, Maciej Sobieszczański, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba oraz Anna Waśniewska-Gill wybrało 10 finałowych scenariuszy. Laureatów poznaliśmy 2 maja podczas festiwalu NETIA OFF CAMERA w Krakowie.
Oto scenariusze, które zakwalifikowały się do ścisłego finału Script Pro 2018:
„B-Boy. Historia cetowego”, autor: Andrzej Mańkowski
„Boscy szaleńcy”, autorka: Joanna Niczyj
„Drabina Jakubowa”, autorzy: Tomasz Jurkiewicz, Piotr Janusz
„Jesienna dziewczyna”, autorki: Patrycja Nowak, Katarzyna Klimkiewicz
„Miłka”, autor: Kuba Kapral
„Osiedle polskich skrzydeł”, autorzy: Michał Wnuk, Kaja Krawczyk-Wnuk
„Pojednanie”, autorzy: Filip Dzierżawski, Piotr Borkowski
„Sam na linie”, autor: Przemysław Jurek
„Sonata”, autor: Bartosz Blaschke
„Włast”, autorka: Marta Konarzewska

2 maja odbyła się gala konkursu Script Pro, którego celem jest promowanie młodych scenarzystów. -To twórcy niewidoczni na planie, a bodaj najważniejsi w procesie pracy nad filmem

Tegoroczną zwyciężczynią Script Pro jest Marta Konarzewska. Jej scenariusz „Włast” to historia Marii Komornickiej – młodopolskiej poetki i pisarki, która w 1907 roku zaczęła uważać się za mężczyznę, przyjmując imię Piotr Włast. Fundatorem Nagrody Głównej w wysokości 20 000 zł jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Scenariusz został uhonorowany również Nagrodą Specjalną ZAiKS- o wartości 10 000 zł.

Druga nagroda w wysokości 12 000 zł, również ufundowana przez PISF, trafiła do Bartosza Blaschke za scenariusz „Sonata” - biograficzną opowieść o Grzegorzu Płonce, który uważany był uważany był za dziecko autystyczne. W rzeczywistości cierpiał na głęboki niedosłuch, który na dodatek skrywał wybitny talent muzyczny.

Trzecia nagroda w wysokości 8 000 zł, podobnie jak poprzednie wyróżnienia ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, została przyznana ex aequo dwóm tekstom: „Miłce” Jakuba Kaprala oraz „Pojednaniu” Filipa Dzierżawskiego i Piotra Borkowskiego. „Miłka” to historia dziewczyny z Zespołem Downa, która oddaje swoją córkę do adopcji. Po 18 latach córka odnajduje matkę. Bohaterką „Pojednania” jest młoda więźniarka, która próbuje uzyskać przebaczenie od matki swojej ofiary.

Nagroda Specjalna Canal + w wysokości 15 000 zł ostała przyznana Joannie Niczyj za scenariusz „Boscy szaleńcy” opowiadający historię zwerbowania Juliusza Słowackiego przez francuski wywiad w celu przeniknięcia do sekty Andrzeja Towiańskiego.

Konkurs organizowany jest od ośmiu lat, przy współpracy ze Szkołą Wajdy. Warto dodać, że w tym roku w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych znalazły się dwa obrazy scenarzystów wyróżnionych w poprzednich edycjach ScriptPro, to "Atak Paniki" (scen. Aleksandra Pisula, Bartłomiej Kotschedoff, Paweł Maślona) i "Zgoda" (scen. Małgorzata Sobieszczańska).

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Netia Off Camera
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl