Rozmaitości
Wtorek, 24 września 2013 11:00

Film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ma być gotowy za rok

Pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim realizuje Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Jak informuje jej przedstawiciel - Bogdan Wasztyl zbiórka publiczna przyniosła już ponad 150 tys. zł.
- Najlepszym terminem na jego premierę będzie jesień 2014 roku. Wówczas odbyć się ma uroczysty pogrzeb ofiar komunistycznej bezpieki ekshumowanych na tzw. Łączce, kwaterze na cmentarzu powązkowskim w Warszawie - mówi PAP Wasztyl. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia antykomunistycznego, których zamordowali w latach 40. i 50.

Prezes Auschwitz Memento Paulina Wądrzyk podkreśliła, że film dostępny będzie bezpłatnie w internecie.

Film będzie sfinansowany ze zbiórki publicznej w ramach akcji "Projekt: Pilecki". Choć zbiórka formalnie została zakończona, to wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.

Auschwitz Memento wiele lat zabiegało o fundusze w różnych źródłach. Nie znaleźli wsparcia m.in. w konkursach organizowanych przez resort kultury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także urzędy marszałkowskie. Jak zaznaczył Wasztyl, do sfinansowania przedsięwzięcia nie był również skłonny Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zainteresowania nie wykazali też parlamentarzyści. Choć apel dotarł do wszystkich posłów i senatorów, tylko siedmiu wsparło projekt. Europosłowie nie wpłacili ani grosza.

Zdjęcie z procesu kpt. Witolda Pileckiego opublikowane w "Głosie Ludu" w marcu 1948, foto: źr. Wikipedia

opr.s/

źródło: PAP

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl