Rozmaitości
Poniedziałek, 19 sierpnia 2013 12:39

Festyn parafialny z okazji 700 lecia parafii Łapsze na Spiszu (zdjęcia)

ŁAPSZE NIŻNE. Na letniej scenie przy kościele parafialnym p.w. św. Kwiryna odbył się festyn kończący obchody 700 lecia powstania parafii Łapsze na Spiszu. Jak się to odbyło i przy jakich okolicznościach, przedstawili w inscenizacji historyczno – regionalnej „Łapse, nase Łapse – pikno dziedzina” uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Łapszach Niżnych.
Festyn przygotował wraz z parafianami o. Mariusz Skotnicki. Prowadzili: Katarzyna Kubasiak i Józef Kapołka.

Wieś założył na początku XIV wieku Kokosz Borzewiczy. W 1314 roku przekazał ją zakonowi Bożogrobców z Miechowa. To okres, kiedy Łapsze Niżne i cały Spisz były w granicach Węgier. Parafią administrowali polscy Templariusze, aż do ich kasaty w 1782 roku. Ich zasługą było podtrzymywanie polskiej mowy wśród polskich z pochodzenia mieszkańców Spisza.
Więcej informacji historycznych o Łapszach Niżnych i polskim Spiszu można się dowiedzieć z wydanej na tę jubileuszową okoliczność z książki pt. Z dziejów Łapsz – 700 lecie przybycia Zakonu Bożogrobców na Zamagórze Spiskie wydane pod redakcją Juliana Kowalczyka.

Wiele interesujących historycznych eksponatów sakralnych i świeckich zgromadzono w odremontowanym starym spichlerzu. Dziś jest to małe muzeum historii Spisza, które dwa miesiące temu poświęcił metropolita krakowski kardynał Stanisław Głodź.

W części świeckiej są przedmioty gospodarstwa domowego i wyposażenie izby, a w części sakralnej - stare ornaty, mszały, monstrancja i kielichy do liturgii mszy świętej.

Festyn rozpoczęli laureaci szkolnego Konkursu Talentów. Można było posłuchać gawęd góralskich i egzotycznego zespołu AHAJU FUSION z Boliwii i LUPI. Tańczył i śpiewał zespół regionalny z Jurgowa.

Publiczność rozgrzał koncert zespołu wokalno-instrumentalnego „Twoje niebo” z Przemyśla. Grupa młodych wokalistów zaśpiewała utwory w stylu rocka, pop we własnych aranżacjach i kompozycjach.

Zespół działa od 2009 roku przy Zakonie Karmelitów Bosych w Przemyślu. Tworzy go ponad 40 wokalistów i instrumentalistów, którzy śpiewem chwalą imię Pana i spełniają przy tym własne marzenia i pasje. Szkoda, ze czas, jaki mieli do dyspozycji nie pozwolił im zaprezentować więcej utworów. Byli świetni…

Choć dziś już nie są to przypadki odosobnione, jednak sporym zaskoczeniem dla wielu osób mogło być pojawienie się na scenie wokalisty rockowego z zespołem Band OFM, o. Łukasza Buksy. Jego brawurowe wykonania piosenek wzbudziły aplauz publiczności.

W innym klimacie muzycznym wystąpiła Milena Walosik z Krościenka, która wykonała kilka znanych utworów operowych. A zaraz po jej występie na scenie pojawił się ulubieniec publiczności, znany z programu TV „Mam talent”, Mateusz Ziółko z zespołem.

Festyn zakończył się występem zespołu muzycznego KRUK, kiedy na kościelnym zegarze dawno już wybiła północ.
Losowano nagrody loterii fantowej z główną nagrodą rowerem górskim, którego szczęśliwiec pochodzi z Łapsz Niżnych, zamieszkały od dawna w Krakowie. Jak powiedział – przyda się on dzieciom na wycieczki rowerowe po pięknym Spiszu i Pieninach.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl