Rozmaitości
Środa, 19 kwietnia 2017 22:16

Festiwal premier w Teatrze Ludowym (zdjęcia)

Na Scenie Pod Ratuszem / Rynek Główny 1 zorganizowana została konferencja prasowa, poświęcona rozpoczynającemu się 20 kwietnia na scenach Teatru Ludowego„Festiwalowi Premier”.
Na spotkaniu obecni byli reżyserzy i twórcy spektakli: Małgorzata Bogajewska, Aleksandra Popławska, Jacek Poniedziałek, Tadeusz Łomnicki. Po spotkaniu zaprezentowano fragmenty spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”.

W czwartek, 20 kwietnia w Teatrze Ludowym rusza Festiwal premier, który potrwa do 28 maja. W tym czasie, zobaczymy 4 premiery. Pierwszą będzie "Beczka prochu".

Teksty, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na deskach krakowskich teatrów. Klasyka dramatu światowego - "Kotka na gorącym blaszanym dachu", jeden z najlepszych tekstów polskiej dramaturgii współczesnej - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", "Beczka prochu" - jeden z najsłynniejszych tekstów współczesnej dramaturgii europejskiej, "Akt równoległy" - jeden z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru.

Teatralne jam session. Derek Benfield, Dejan Dukovski, Dorota Masłowska, Tennessee Williams, Małgorzata Bogajewska, Aleksandra Popławska, Tadeusz Łomnicki, Jacek Poniedziałek, zespół Teatru Ludowego w Krakowie i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autorskie, aktorskie i reżyserskie połączenie talentu, energii, pasji, wrażliwości, doświadczenia. Poważna i dotkliwa opowieść o świecie współczesnym, ważna rozmowa o domu, rodzinie, namiętności, samotności, względności prawdy i brutalności życia, wspólnocie i potrzebie wolności, a na koniec doskonała zabawa z tajemnicą z tle. Wyraziste postaci, wielość form, konwencji, tematów. Blog i gazetka festiwalowa, premiery, spektakle, zdarzenia.

Premiery studenckie, spotkania

"Beczka prochu" - 19 maja Scena Stolarnia. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami i aktorami, prowadzenie: Jacek Wakar,

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - 31 maja Scena Pod Ratuszem. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorką tekstu Dorotą Masłowską - wyjątkową rozmowę o teatrze, literaturze, życiu. Spotkanie jest organizowane wspólnie z Wydawnictwem Literackim. Prowadzenie - Jacek Wakar. Istnieje możliwość zakupienie najnowszej książki Doroty Masłowskiej "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu"

***

Dejan Dukovski

Beczka prochu - przetłumaczony na wiele języków tekst macedońskiego dramaturga Dejana Dukovskiego. Grana na wielu scenach europejskich historia opisana w kontekście wydarzeń na Bałkanach fascynuje swoją bliskością i aktualnością. Beczka prochu - która, może wybuchnąć w każdej chwili. Pochód namiętności, miłości i tańca, ale w tle wciąż czai się coś groźnego, niepokojącego. Ostry, brutalny język. Aktorskie połączenie siły młodości, energii, talentu, pasji, wrażliwości i doświadczenia. Dyplom studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, przy udziale aktorów Teatru Ludowego w Krakowie.

Spektakl tylko dla widzów dorosłych
Premiera 20 kwietnia 2017 / Scena Stolarnia / Teatr Ludowy

**
Dorota Masłowska
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku

Co może się wydarzyć, gdy na imprezie tematycznej pod hasłem " brud, smród i choroby" spotka się serialowy aktor o nieco przebrzmiałej, a właściwie nigdy nie ugruntowanej sławie i zwyczajna dziewczyna z blokowisk. Konsekwencją aż nazbyt udanej zabawy staje się podróż przez noc i przez środek lasu, z przypadkowo poznanym kierowcą seicento, który posiada teściową, która posiada termomiks. Zabawa językiem i pełna nieprzewidzianych zwrotów akcji historia, której finału nikt nie jest w stanie przewidzieć. Opowieść o młodych, gniewnych, zbuntowanych i .wykiwanych jednocześnie. Teatralna jazda po bandzie. Jeden z najlepszych tekstów polskiej dramaturgii współczesnej po raz pierwszy w Krakowie!

Premiera 28 kwietnia 2017/ Scena Pod Ratuszem

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Ludowego
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl