Golemo
Rozmaitości
Piątek, 7 marca 2014 13:00

Expo Sweet 2013. Reprezentanci Podhala zajęli drugie miejsce

W zorganizowanym w Warszawie finale Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet 2014 w ramach targów Expo Sweet wzięło udział szesnaście drużyn z całej Polski wyłonionych w eliminacjach. Nasz region reprezentowali Mateusz Jurzec z Rdzawki oraz Michał Palarczyk z Sidziny.
Temat przewodni brzmiał: „Raz na Ludowo - wzory smaki i tradycja”. Oto relacja Mateusza:

"Przygotowywała nas firma „Dawn” z Poznania. Z kolegą Michałem pod okiem naszego profesora wykonaliśmy tort na otwarcie XLVII Sabałowych Bajań. Wykonany został rozmaitymi technikami z karmelu, masy cukrowej oraz był recznie malowany.

Na finał ekipa miała przygotować dwa torty – jeden do degustacji przez komisje, drugi miał być ozdobiony oraz sześć deserów. Czas jednak mieliśmy ograniczony do trzech godzin. Na finał ku zaskoczeniu komisji przygotowaliśmy inny tort. Zainteresowanie konkursem było wielkie. Tort nazwaliśmy „Górski Szlak”, była to kompozycja smaków: imbiru, kminku, pomarańczy, rumianku oraz czekolady. Tort wieńczyły krokusy, które są wizytówką naszych polskich gór. Deser był kompozycją smaków ludowych o nazwie „Tatrzański Skarb”.

Dominowały smaki musu, bryndzy i oscypka. Do kompozycji dorzuciliśmy orzeźwiającą nutę rumu i żurawiny z octem, galaretki z białych brzoskwiń oraz kruszonki z orzechów wraz ze specjalnie opracowanymi bezami jabłkowymi, które były również ozdobą deseru. Przy wygłaszaniu opinii na temat deseru przez komisję, przewodniczy komisji powiedział, że nie jeden z pięciogwiazdkowych hoteli walczyłby o receptury, aby w swoich restauracjach podać taki deser i mieć w swoich szeregach autorów tego deseru.

Każdy zauważa jedynie efekt końcowy, gdy wszystko jest już gotowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile wymaga to prób, eksperymentów, czasu i poświęcenia. Musimy pogodzić nasze obowiązki, zainteresowania, szkołę. Wykonaliśmy wiele tortów, deserów, poświęciliśmy mnóstwo czasu na przygotowania. Jednak dzięki temu, że stało się to naszą pasją staramy się rozwijać w tym kierunku, odkrywać nowości, poznawać nowe techniki wykonania i zdobienia tortów. Staramy się dogonić modę na te wszystkie nowości, mimo że w domu jesteśmy tylko przez dwa dni w tygodniu, ze względu na to że mieszkamy w Internacie w Suchej Beskidzkiej - gdzie uczęszczamy do szkoły.

Jak już mówiliśmy - jest to nasza pasja i zaopatrzamy się w coraz to nowe profesjonalne sprzęty i produkty, które u nas w Polsce jeszcze nie są znane. Dla mnie to wydarzenie nie jest już nowością. Brałem udział w ostatnich dwóch edycjach konkursu i co roku pniemy się wzwyż. Dwa lata temu czwarte miejsce, rok temu trzecie, i w tym roku drugie miejsce.

Jesteśmy uczniami szkoły gastronomicznej o profilu kucharz na trzecim roku, więc jeszcze nie mieliśmy tematów cukierniczych. W szkole możemy doradzić się profesjonalisty jakim jest nasz nauczyciel Krzysztof Maciejowski, dzieki któremu pokochaliśmy Cukiernictwo. Szkoła daje nam możliwość realizacji naszych planów, a dyrekcja z chęcią słucha o naszych coraz to nowych pomysłach. Udział w tych konkursach wiąże się z nieobecnościami w szkole, ale znajdujemy zrozumienie dyrekcji, wychowawczyni i nauczycieli.

Wspólnie z nimi realizujemy nasze pasje, w pracowniach które jednak nie są wyposażone w profesjonalne sprzęty jakie znaleźć można w prawdziwych zakładach cukierniczych. Jednak udało nam się zdobyć niewielką kwotę 3300 zł na doposażenie pracowni szkolnej oraz profesjonalny sprzęt jakim jest mikser firmy Kitchen Aid, dzięki któremu będziemy mogli robić większą ilość naszych „cudów”. Indywidualne nagrody to najnowsza książka z trendami cukiernictwa oraz słodkości od firmy Wedel.

Jednak dumni jesteśmy z tego, że zdobyliśmy puchar za drugie miejsce oraz srebrne medale. Teraz z jeszcze większym zapałem będziemy realizować nasze pasje. I już teraz możemy powiedzieć że będziemy walczyć za rok o najwyższy stopień podium".

opr.s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl