Rozmaitości
Wtorek, 19 listopada 2013 20:07

Ewakuacja narciarzy uwięzionych na kolejce krzesełkowej (zdjęcia z ćwiczeń)

ZAKOPANE. Na terenie stacji narciarskiej Harenda strażacy ćwiczyli dziś ewakuację narciarzy uwięzionych na kolejce krzesełkowej. To jeden z elementów przygotowań do sezonu zimowego.
Były to ćwiczenia ratownictwa wysokościowego z zakresu ratownictwa podczas awaryjnego zatrzymania kolei. Ich organizatorem była Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, a współorganizatorem Komenda Powiatowa PSP w Zakopanem. W ćwiczeniach wzięło udział ok. 30 strażaków PSP z Krakowa, Zakopanego, Nowego Sącza, Gorlic, Limanowej, Nowego Targu oraz ok. 20 strażaków OSP z Kościelisko, Dzianisz Górny i Olcza.

- W pierwszym dniu warsztatów na kolejach linowych Pasieka Express w Białce Tatrzańskiej oraz Harenda w Zakopanem strażacy poznawali specyfikę urządzeń, zapoznawali się ze sprzętem ewakuacyjnym będącym w posiadaniu stacji, odbyli także zajęcia warsztatowe obejmujące część teoretyczną. W drugim dniu na kolei linowej Harenda odbyły się ćwiczenia pozorowanej akcji ewakuacji osób z krzesełek przy pomocy technik alpinistycznych oraz drabin pożarniczych - relacjonuje mł. kpt. Andrzej Król-Łęgowski z KP PSP w Zakopanem. - Ćwiczenia miały na celu przygotowanie jednostek straży pożarnej do prowadzenia ewakuacji narciarzy uwięzionych na krzesełkach kolei linowych w przypadku ich awarii. Ratownicy mogli w praktyczny sposób odświeżyć posiadaną wiedzę i umiejętności, wymienić się doświadczeniami zarówno z funkcjonariuszami z innych powiatów jak i pracownikami zajmującymi się na co dzień obsługą kolei krzesełkowych. Ćwiczenia pozwoliły także zacieśnić współpracę z właścicielami stacji narciarskich, co na pewno będzie miało przełożenie na bardziej efektywne prowadzenie ewentualnych działań ratowniczych.

oprac. r/ zdjęcia Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl