Rozmaitości
Środa, 31 sierpnia 2016 12:05

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 
w Małopolsce

Już wkrótce rusza 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku w całej Polsce odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Poprzez tak sformułowany temat chcemy zwrócić uwagę na obiekty, które są nośnikiem istotnych wartości i nieodłącznie związane są z duchowością, historią i sztuką. Zabytki dookoła nas to świadectwo naszych korzeni i tradycji, dbajmy o nie i otaczajmy je opieką, by mogły służyć również kolejnym pokoleniom ­– mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Program EDD w Małopolsce zapowiada się naprawdę ciekawie i ma wiele do zaoferowania mieszkańcom regionu. Jeśli jednak jesteśmy w Małopolsce to warto się udać na EDD szlakiem architektury drewnianej.

Zacznijmy od zwiedzania drewnianych cerkwi w polskim regionie Karpat, które otwarte będą dla zwiedzających w niedzielę 11 i 18 września. Powroźnik, Owczary, Brunary Wyżne i Kwiatoń to wyjątkowe obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowią one wyjątkowe świadectwo odrębnej tradycji budownictwa sakralnego i reprezentują wyjątkowa grupę budowli wzniesionych w tradycyjnej konstrukcji zrębowej.

Wędrując szlakiem miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO nie można ominąć drewnianych kościołów południowej Małopolski – to najlepiej zachowane gotyckie kościoły zrębowe w tym regionie, z pięknym, bogato zdobionym wnętrzem, w którym na szczególną uwagę zasługują polichromie. Kościoły w Sękowej, Dębnie i Binarowej będą udostępnione zwiedzającym w dniach 11 i 18 września, a kościół w Lipnicy Murowanej w weekend 3-4 września.

W ramach EDD warto również odwiedzić unikatowy dwór położony w starym parku krajobrazowym w Świdniku, wzniesiony w 1752 roku. To parterowy, drewniany budynek z murowanymi fragmentami, o ścianach zbudowanych w konstrukcji zrębowej. We wnętrzu częściowo zachowała się stolarka drzwiowa z profilowanymi płycinami i ozdobnymi okuciami. W sąsiedztwie dworu znajduje się także murowana XVIII - wieczna kaplica, a także piwnica, która może być pozostałością zboru ariańskiego z lat 1560 – 1580. Dwór w Świdniku będzie otwarty dla zwiedzających w dniach 10-18 września.

Jeśli mówimy o architekturze drewnianej, to warto również wspomnieć o wydarzeniu edukacyjnym pod hasłem „Szlak Stylu Zakopiańskiego - wyraz Ducha Narodu”. W trzeci weekend września, czyli w dniach 17-18, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem proponuje wędrówkę po wybranych obiektach i przypomnienie krótkiej historii stylu zakopiańskiego oraz przywrócenie pamięci jego twórcy. Na hasło „Europejskie Dni Dziedzictwa” Muzeum bezpłatnie udostępni zwiedzającym trzy swoje filie: Muzeum Stylu Zakopiańskiego –€“ Inspiracje, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba oraz gmach główny Muzeum Tatrzańskiego.

Więcej informacji w dziale Co Gdzie Kiedy

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa


Małopolska zaprasza na EDD!
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl