Rozmaitości
Czwartek, 29 sierpnia 2013 21:32

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w województwie małopolskim

Małopolskie obchody 21. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa upłyną pod znakiem historii, a przede wszystkim Powstania Styczniowego.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę „W bój lećmy zwyciężać… ”. Ideą wystawy jest uczczenie Powstania Styczniowego i jego dziedzictwa w Krakowie. Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z wiersza „Hymn Polski” Mieczysława Romanowskiego z 1860 r. Wystawa koncentruje się wokół wybranych postaci historycznych, ściśle związanych z Krakowem i działaniami powstańczymi. Wystawę tworzy sześć głównych opowieści, z których każda koncentruje się na kolejnych etapach powstania.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Poprzez tak sformułowany temat chcemy pokazać Polskę jako państwo, które ukonstytuowało się w X wieku i trwa do dzisiaj. Dlatego też małopolska propozycja wydarzeń idealnie wpisuje się w temat przewodni EDD 2013 – mówi prof. Małgorzata Rozbicka dyrektor Narodowego Instytut Dziedzictwa.

Wybór tematu wynika z faktu, że tegoroczne EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa chce także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Weekend 14-15 września proponujemy spędzić w Suchej Beskidzkiej. Tu w Miejskim Muzeum otwarta będzie wystawa historyczna pt. „Fundacje Komorowskich i ich wpływ na rozwój Suchej”. Wystawa przedstawia historię dwóch najcenniejszych zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i kościelno-klasztornego. W komnatach muzeum zaprezentowane zostaną cenne dzieła sztuki w postaci malarstwa, rzeźby, licznych pamiątek, dokumentów i archiwaliów związanych z historią miejscowości, zamku i parafii od XVII do XIX wieku.

27-28 września zapraszamy na Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Stowarzyszenie PODGORZE.PL, które po raz 12 organizuje to wydarzenie, zachęca do zwiedzania, poznawania i odkrywania Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa. Odwiedzimy przede wszystkim miejsca na co dzień niedostępne - kościelne wieże, pracownie rzemieślnicze, zapomniane obiekty przemysłowe, a także te, na co dzień dostępne, gdzie zostaną przygotowane specjalne wydarzenia. W tym roku zgodnie z tematem przewodnim „Nie od razu Polskę zbudowano” szczególnie przyjrzymy się początkom Podgórza i jego najstarszym obiektami, a także zajrzymy w wiele miejsc, które cieszą popularnością co roku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Więcej informacji na stronie: www.edd.nid.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl