Rozmaitości
Czwartek, 6 września 2018 09:00

Dziesiąte Forum III Wieku

W bibliotece PWSZ w Nowym Sączu odbyła się dziś pierwsza sesja 10. edycji Forum III Wieku. Jest to impreza towarzysząca Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju. Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Pławiak.
- Zarząd Powiatu Nowosądeckiego konsekwentnie wspiera seniorów i Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - podkreślił starosta Marek Pławiak. - Chcemy czerpać z państwa wiedzy i doświadczenia w różnych dziedzinach. Cieszę się, że bierzecie czynny udział w życiu społeczno-gospodarczym. Świadczy to o tym, że jesteście młodzi duchem. Pragnę podkreślić, że na Sądecczyźnie żyją ludzie wychowani w duchu poszanowania tradycji, którzy szanują seniorów.
Prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku i prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk przypomniała, że w ponad 38-milionowej populacji Polaków seniorzy powyżej 60. roku życia stanowią ponad 9-milionową grupę osób.

- Zmiany demograficzne należy postrzegać nie jako zagrożenie, ale szansę dla rozwoju społecznego i gospodarczego - dodała Wiesława Borczyk. Wyjaśniła, że seniorzy są szybko rosnącą grupą klientów, napędzających gospodarkę
Tegoroczne Forum rozpoczęło się od debaty pt. "Aktywny senior w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym". Dyskutowali o tym Barbara Imiołczyk – dyrektor Centrum Projektów Społecznych, współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych, dr Krzysztof Pawłowski – prezydent WSB-NLU, prof. dr hab. Zofia Szarota z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i dr Anna Okońska-Walkowicz – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Gościem specjalnym był prof. An Hermans – prezydent Europejskiej Unii Seniorów, który wygłosił wykład na temat seniorów w Europie.

Podczas dzisiejszej sesji o rządowym programie "Dostępność Plus" mówił Paweł Chorąży – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Dorota Karczewska – wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów omówiła kampanię "Senior-konsument".

Gośćmi honorowymi byli poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiesław Kozak – wicemarszałek małopolski, Leszek Zegzda – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, starosta nowosądecki Marek Pławiak i wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

(szel)
Fot. Paweł Szeliga
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl