Rozmaitości
Poniedziałek, 1 września 2014 16:03

Dzień Weterana

Dziś swoje święto obchodzą nie tylko weterani Drugiej Wojny Światowej ale i współcześni weterani, którzy brali udział w misjach. Wielu z nich po powrocie trudniej ułożyć sobie życie. Niektórzy swój udział opłacili trwałym kalectwem, inni cierpią na Syndrom Stresu Bojowego i nie potrafią do dziś wrócić do codzienności.
Wszystkich weteranów łączy jedno: wielka miłość do munduru i służby. 30 marca 2012 r. weszła w życie Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa z dnia 19 sierpnia 2011 r. Sprecyzowała ona, że weterani to osoby biorące udział w działaniach poza granicami państwa, które mogą ubiegać się o przyznanie statusu weterana bądź statusu weterana poszkodowanego. Ustawa dotyczy żołnierzy i pracowników wojska.

Paweł po powrocie z misji w Iraku do dziś nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Podczas ćwiczeń w Iraku uszkodził słuch. Nie zadbał, aby od razu starać się o dokumentacje wypadku. Był ma misji i chciał być potrzebny. Do lekarza chodził sporadycznie. Nie chciał, aby ktokolwiek zastępował go na służbie. Minęło dziewięć lat. Mężczyzna po wielu przejściach i leczeniu w Polsce bezskutecznie próbuje ułożyć sobie życie i walczy o należną mu rentę. Dla niego misja się nie skończyła.

Pamiętajmy o tych, którzy wrócili i nie jest im łatwo. Dla wielu z nich misja się jeszcze nie skończyła.

Anna Mączka
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl