Rozmaitości
Piątek, 24 sierpnia 2018 21:40

Dzień Ratownika Górskiego w Krynicy


Drugi Dzień Ratownika Górskiego zorganizowany przez Fundację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeszedł do historii. Nie milkną jednak echa tego wydarzenia. Impreza przeprowadzona w dniach 4-5 sierpnia w Krynicy-Zdroju przyciągnęła tłumy turystów.


W programie wydarzenia główny nacisk położono na szeroko rozumianą profilaktykę i edukację w zakresie bezpiecznego poruszania się po górach. Z tego też powodu przygotowano specjalistyczne stanowiska warsztatowe. Przez dwa dni ratownicy z całej Polski, mimo upałów i kolejek chętnych niezmordowanie wyjaśniali, tłumaczyli, prezentowali zagadnienia z takich dziedzin jak przygotowanie do wyjścia w góry
, nawigacja w terenie
, pierwsza pomoc w warunkach górskich
, bezpieczeństwo na wodach górskich czy wspinaczka i jaskinie. Prezentowano także psy ratownicze.

Każdy z uczestników wydarzenia mógł nie tylko zasięgnąć informacji, ale również samemu przećwiczyć różne elementy pod okiem doświadczonych Ratowników Akademii GOPR. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, również z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora AED, warsztaty z nawigacji i planowania trasy oraz ratownictwo na rzekach górskich, gdzie ratownicy uczyli zasad bezpiecznego wskakiwania do wody oraz posługiwania się rzutką ratowniczą.

Głównym Partnerem wydarzenia był TAURON POLSKA ENERGIA. 

Ogromnym zaangażowaniem wykazała się ekipa Pomocnego Dżo z Projektu AED, która poprowadziła warsztaty pierwszej pomocy z użyciem urządzenia AED. Ekipa przygotowała również pokaz akcji ratunkowej oraz cieszący się sporą liczbą uczestników konkurs dla dzieci.W tym roku po raz pierwszy zorganizowano też górski wyścig rowerowy Uphill Jaworzyna Krynicka pod patronatem grupy TAURON Polska Energia. Wyścig mimo upalnej pogody i ponad 10-kilometrowej trasy z deptaku przez góry na Jaworzynę Krynicką, cieszył się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy chwalili organizację i przebieg zawodów.Oprócz warsztatów, konkursów i wyścigu podczas wydarzenia zorganizowano także górski plac zabaw dla dzieci "Mały ratownik - wielka energia", ścianki wspinaczkowe, loterię fantową, pokazy ratownictwa z wykorzystaniem technik linowych, symulowane akcje ratownicze, pokazy tresury i posłuszeństwa psów ratowniczych, górski jarmark regionalny, aukcję charytatywną oraz koncert.

 Cały dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na działalność Statutową Fundacji GOPR.

Za pomoc w organizacji ogromne ukłony należą się również pozostałym Partnerom, w tym Mercedes – Benz oraz Logmaster. Jeszcze na długo przed organizacją imprezy Mercedes VITO Tourer oraz Klasa X przejechały wiele kilometrów transportując sprzęt, ludzi oraz przygotowując teren pod zawody rowerowe. Firma Logmaster zapewniła równolegle doskonale działające usługi kurierskie, bez których przy przygotowaniu tak wielkiej imprezy organizatorzy nie dali by rady.


Fundacja GOPR jest instytucją wspierającą zarówno ratowników górskich, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, jak i wspierającą rozwój ratownictwa górskiego. Podczas drugiej edycji Dnia Ratownika Górskiego przekazano do GOPR siedem specjalistycznych przyczepek do przewozu psów ratowniczych, a na ręce Mirosława Góreckiego - Wiceprezesa Zarządu Głównego GOPR i Jacka Dębickiego - Naczelnika GOPR przekazano pierwszą transzę środków w kwocie 50.000 zł celem wsparcia działalności Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Fundacja GOPR podejmuje też działania profilaktyczne na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górach. Przez cały rok działa powołana przez Fundację Akademia GOPR, w której mogą się szkolić wszyscy zainteresowani bezpiecznym poruszaniem się po górach i uprawianiem zarówno turystyki górskiej, jak i innych górskich aktywności. Akademia GOPR prowadzi liczne szkolenia, warsztaty i prezentacje na terenie całego kraju, ale jej sztandarowym działaniem jest realizacja specjalistycznych kilkudniowych kursów prowadzonych przez najlepszych instruktorów w danej dziedzinie.

Kursy prowadzone przez Akademię GOPR to m.in. kurs pierwszej pomocy w warunkach górskich
, kurs nawigacji w terenie
, kurs skitourowy
, kurs lawinowy
, kurs ratownictwa na wodach górskich 
czy też kurs turystyki zimowej.


Najbliższe terminy kolejnej edycji kursów zostaną podane jesienią na stronie Fundacji www.fundacja.gopr.pl oraz na profilu Fundacji na portalu Facebook.mat. prasowy
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl