Rozmaitości
Środa, 5 października 2016 21:46

Dzieciaki nagradzają

Zabawa, technologia i sensacja – to podobało się „studentom” Uniwersytetu Dziecięcego.
Technologia i harcerstwo idą w parze. Werdykt krakowskiego jury Uniwersytetu Dziecięcego dowiódł, że to niezawodny zestaw naukowy dla najmłodszych. Dzieci, które brały udział w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego w Krakowie nagrodziły najlepszych wykładowców roku. Okazali się nimi między innymi pasjonaci nowych technologii, pracownicy Motorola Solutions, którzy w arcyciekawy sposób poruszyli zagadnienia tworzenia rozwiązań telekomunikacyjnych dla służb bezpieczeństwa publicznego. Gra strategiczna, którą zaproponowali swoim „studentom” przyciągnęła ponad 200 chętnych. To dla nas ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do opracowania dalszych programów – mówi Agnieszka Doniec, koordynatorka programu z Motorola Solutions.

Ciche Laboratorium, w którym prowadzone są testy radiotelefonów i systemów komunikacji było puste. Jakże zdumiony był Filip, który jeszcze 5 sekund temu miał przy sobie 8-osobową grupę małych naukowców. „Wszystkie dzieciaki rozbiegły się po całym laboratorium i musiałem ich szukać wśród setek komputerów – to chyba taki ich dziecięcy impuls.” – wspomina z rozbawieniem wykładowca. Natura dzieci nie raz dawała o sobie znać podczas zajęć. Uwagę dzieci bezbłędnie przykuwały jednak nie tylko nowoczesne rozwiązania stosowane na co dzień w akcjach ratowniczych, ale także fabuła gry strategicznej, którą opracowano specjalnie dla nich.

Alfa Charlie i Bravo. To nazwy grup operacyjnych, które poszukiwać miały wskazówek dotyczących złodzieja sprzętu komputerowego. W trzech etapach poznawały możliwości zastosowania radiotelefonów (np. APX) i specjalistycznych aplikacji do namierzania (np. Command Center). „Chcieliśmy w praktyczny sposób pokazać dzieciakom na jakie problemy komunikacyjne narażone są służby ratownicze, które nie tylko wpływają na jakość ich pracy, ale i bezpośrednio na bezpieczeństwo.” – mówiła Agnieszka Doniec. Mimo, że rzecz dotyczyła ciężkiej rzeczywistości wielu strażaków czy policjantów, to zabawnych historii nie było końca. „Jeden z chłopców kilkukrotnie próbował przywołać kolegę przez wyłączoną jeszcze krótkofalówkę, w końcu rzucił nią i potrząsnął chłopca za ramię. I co - słyszałeś mnie? Spytał.” – opowiada Doniec. Dla dzieci komunikacja radiotelefonami to jedynie forma zabawy, po której i tak wracają do kontaktu bezpośredniego. Służby nie mają takiego wyboru: stały kontakt z zespołem i centralą jest gwarancją ich skuteczności.

Pracownicy Motorola Solutions już po raz drugi przygotowali wykłady dla dzieci z Uniwersytetu Dziecięcego. „Tym razem chcieliśmy pokazać na żywo zawiłe zagadnienia radiotelefoniczne. To był strzał w dziesiątkę.” – dodaje Doniec. Pomogło nam doświadczenie harcerskie kilku naszych kolegów, którzy aktywnie działają w hufcach. To pozwoliło na zaplanowanie wykładów w aktywny i znacznie ciekawszy sposób. Oprócz zagadek i doświadczeń w laboratorium był też czas na wyładowanie emocji i zabawę. Wszystkim najbardziej podobało się testowanie wytrzymałości radiotelefonu poprzez najbardziej oczywisty test: rzucanie nim o podłogę. Jednak dzieciaki miały własny scenariusz: rzucanie radiotelefonem w okno. „Wiedziałem się, że on wytrzyma wszystko, ale gorzej z oknem.” – wspomina prowadzący, któremu przydała się umiejętność utrzymania harcerskiej dyscypliny.

Gala wręczenia nagród odbyła się pod koniec września (24.09) w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda trafiła w ręce pracowników Motorola Solutions, co było dla nich zaskoczeniem. Obudziło jednak jeszcze większą kreatywność do szerzenia wiedzy wśród najmłodszych. Oprócz głównej nagrody, którą otrzymali pasjonaci z Motorola Solutions w kategorii „Wykładowca Roku: warsztaty”, wyróżniono także prowadzących z BiznesTUBE: Sylwię Bednarek i Monikę Pawlicę z wykładem “W co mogę inwestować swoje kieszonkowe?", a także Michała Lichtańskiego z tematem: "Fotografia, czyli jak złapać właściwy moment?".

Jury nagrodziło także Wykładowcę Roku, w kategorii: „wykład”, trafiła ona do dr. Małgorzaty Krzeczkowskiej, z tematem “Czy w kuchni można stworzyć laboratorium?” oraz “Jak sok z cytryny zmienia kolor herbaty?”. Wyróżniono także dr hab. inż. Janusz Mikułę, prof. Politechniki Krakowskiej z tematem: “Czy istnieje materiał, którego nie da się zniszczyć?” oraz Aleksandra Karkoszkę i Megi Rychlik z Łobzowska Studio z wykładem: “W jaki sposób fotograf kreuje wizerunek?”.

opr.s/

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl