Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 25 stycznia 2015 21:01

Dworek Gościnny, czyli "pieniński salon" miejscem ludzkich pasji i kultury

Szczawnicki Dworek Gościnny zwany "pienińskim salonem", bądź ,,Kursalonem’’, to miejsce ze wspaniałą historią, budynkiem i salami, w których pielęgnowano miłość do kultury a zarazem wyróżniano ludzi z pasjami twórczymi.
Jak jest obecnie i co proponują obecni właściciele Dworku Gościnnego oraz ich menadżerowie?

Najpierw jednak, dla pełnego poznania idei obecnych właścicieli "pienińskiego salonu" przypomnienie historii tego ważnego dla kultury nie tylko szczawnickiej, ale i ogólnopolskiej miejsca.

Budowa szczawnickiego Dworku Gościnnego rozpoczęła się w 1881 r. Budynek powstawał według projektu jednego z najbardziej renomowanych architektów w Krakowie, Macieja Oraczewskiego.

Dworek uroczyście otwarto w 1884 r. i mieściła się w nim m. in. okazała sala balowa z galeriami dla widzów i muzyków oraz sala widowiskowa ze sceną, a także traktiernia, cukiernia i sala fortepianowa oraz atelier fotografa Awita Szuberta.

Od 1909 r. właścicielem Dworku Gościnnego był Adam hrabia Stadnicki, a budynek przez lata stanowił centrum życia kulturalnego i rozrywkowego. Gościł znakomitych artystów z Polski i Europy, takich jak np. Helena Modrzejewska, Mieczysław Frenkiel, Aleksander Zelwerowicz, Ludwik Solski, czy Stefan Jaracz.

W 1962 r. Dworek Gościnny zostaje doszczętnie zniszczony przez pożar i dopiero w 2005 r. spadkobiercy hrabiego Adama Stadnickiego, kiedy odzyskali w wyniku procesu reprywatyzacji dawny majątek uzdrowiska - wnuk hrabiego Andrzej Mańkowski wraz ze swoją rodziną, podjął się zadania przywrócenia dawnego blasku i splendoru szczawnickiemu Kursalonowi.

Dzięki temu w 2008 r rozpoczęto odbudowę Dworku Gościnnego zgodnie z jego pierwowzorem na podstawie posiadanych fotografii i w trzy lata później nastąpiło uroczyste otwarcie oraz oddanie do użytku nowoczesnego i ponadczasowego budynku.

Według idei spadkobierców hr. Adama Stadnickiego celem Dworku jest powrót do jego przedwojennej świetności, czyli stworzenie miejsca, a raczej przywrócenie miejsca dla twórców i bohemy artystycznej zarówno regionu Pienin, ale także Polski i Europy. Ma to być miejsce twórców ludzi pasji i tych, którzy jej szukają.

Zrodziła się idea, aby Dworek Gościnny był miejscem, w którym ludzie odnajdują i dzielą się swoją pasją, prowadza rozmowy, wymieniają myśli. W niedzielę 15 lutego można będzie spotkać się z artystami szczawnickimi, wspólnie wykonać małe artystyczne dzieło. Wcześniej - 6 lutego tu właśnie po raz pierwszy odsłoni swoją pasję - dziennikarz TVN 24 Jarosław Kuźniar. O godzinie 18.oo otwarta zostanie jego wystawa fotograficzna. Dzień później o godz. 11.00 red. Kuźniar zaprasza wszystkich chętnych na otwarte warsztaty dziennikarskie.

Dworek ma być miejscem wymiany myśli nie tylko pokoleniowej, ale także międzynarodowej, dlatego menadżerowie zapraszają do Szczawnicy osobowości z różnych części świata.

W okresie weekendowym będzie miejscem promocji kultury, ludzi kultury oraz spotkań pasjonatów. Program jest zamknięty w cykle tematyczne. I tak, każda pierwsza sobota miesiąca to „Muzyczne spotkania z…”, w ramach których dziennikarze muzyczni, radiowi i telewizyjni prezentować będą swoje muzyczne pasje. Wystąpi m. in. Hirek Wrona i Piotr Metz.

Druga sobota miesiąca to cykl „Ciekawy artysta" - czyli spotkania z artystami, którzy nie są jeszcze znani, ale są ciekawymi osobowościami, bądź twórcami już uznanymi prezentującymi premierowe projekty.

Trzecia sobota miesiąca to „Wydarzenie miesiąca". Odbyła się już inauguracja tego cyklu - był to koncert Grażyny Auguścik, jednej z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. W lutym zaproszony został Krzysztof Kiliański, w marcu Szymon Majewski z monodramem, w kwietniu - Krystyna Janda.

W czwartą sobotę miesiąca organizowany jest cykl „Książką miesiąca”, w trakcie którego prezentowane będą premierowe wydania. 31 stycznia Wydawnictwo Zwierciadło i Magazyn Zwierciadło promować będzie Ałbene Grabowską i jej premierową książkę.

Jak zapowiada Agnieszka Pietruszka, dyrektor Dworku Gościnnego - ważna rolę odgrywać będzie promocja kultury pienińskiej. Szczawnicki "Kursalon" ma być miejscem prezentacji pienińskich gawędziarzy w cyklu „Pieniński Stand up”. Między innymi już w lutym swoje gawędziarskie pasje zaprezentuje Piotr Gąsienica, dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Jak podkreśla Agnieszka Pietruszka wiele zawodowych środowisk Szczawnicy ma nie tylko swoją historię, ale i zwyczaje. - W Szczawnicy mamy GOPR-owców, artystów z muzyczno – tanecznych zespołów góralskich, czy teatrów, między innymi Zespołu Reionalnego im. Jana Malinowskiego, której szefowa Aniela Krupczyńska, w ostatnich dniach została uhonorowana przez Ministra Kultury Medalem Gloria Artis - przypomina.

Zaprzecza dość powszechnej opinii, że Dworek Gościnny to miejsce drogie i nie każdego jest stać na przyjście, czy skorzystanie z oferty imprez. - Są płatne wydarzenia ale na wiele z nich jest wstęp wolny. Czego przykładem jest propozycja przedstawiona na luty, z których na czternaście imprez związanych z kulturą tylko trzy są biletowane - argumentuje.

Henryk Janusz Olkiewicz, zdj. arch. Dworku Gościnnego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl