Rozmaitości
Poniedziałek, 8 lipca 2019 10:38

Drugie życie przedmiotów według Edwarda Dudy

Wczorajszy wernisaż „Święto lasu czyli sztuka według natury” w limanowskim muzeum przerodził się w spontaniczną akcję artystyczną wypełnioną nastrojowymi utworami zaprezentowanymi przez Grupę Teatralną Adalex z Krakowa. A wszystko to rozgrywało się na tle nietypowych prac Edwarda Dudy, przenosząc widzów do wielobarwnego lasu fantazji.
Na początku wernisażu Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przywitała licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli świata sztuki. Następnie widownia wręcz „rozkołysana” nutami znanych utworów zaprezentowanych w programie „Cygańska tęsknota”, z przyjemnością wysłuchała historii niespotykanej twórczości, opowiedzianej przez samego artystę. Historii m.in. o tym jak w niepozornym kawałku kory artysta-samouk zobaczył kształty i barwy krakowskiego dzieła z początku XX wieku „Bóg Ojciec - Stań się”, czy jak pewnego wieczoru natura i zachodzące słońce urządziły spektakl i jedno z dzieł stworzonych na korze na chwilę ożyło. Nie był to jednak koniec niespodzianek, gdyż Edward Duda przygotował loterię, w czasie której troje wylosowanych spośród widzów szczęśliwców powróciło w piątkowy wieczór do domów bogatszych nie tylko o przeżycia artystyczne, ale również o reprodukcję jego prac.

Na koniec spotkania głos zabrali również artysta-rzeźbiarz Aleksander Majerski oraz mentor Edwarda Dudy – artysta-malarz Jacek Ożóg, który podsumował wystawę w następujący sposób: Obrazy Edwarda (...) twórcza adaptacja. Natura stwarza tak wiele cudownych i niepowtarzalnych faktur. Dają one mnóstwo możliwości, aby zobaczyć w nich nie tylko piękno, ale i twórczo je zaadaptować do nowego życia. Edward Duda właśnie to robi, opracowując plastycznie faktury – dodaje kolor, by pokazać jak wiele ukrytego piękna jest w starej desce, sklejce czy kawałku zdjętej kory. Tylko bogaty świat jego wyobraźni znajduje w nich od razu – piękne krajobrazy, kwiaty, pędzące konie, grupy ludzi, czy religijne motywy. Są to wszystko unikatowe prace – niepowtarzalne – raz stworzyła je natura, a Edward Duda znalazł dla nich nowe unikatowe życie. Jest to banalnie proste w końcowym przekazie, wymagało jednak wielu wcześniejszych poszukiwań i tego jego bogatego świata wyobraźni. Powoływanie do nowego życia naturalnych faktur i kolorów, to wielkie odkrycie i sukces Edwarda dudy zarówno plastyczny jak i artystyczny.

Wszystkich zainteresowanych nietypowymi oraz oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i nie tylko, serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy czasowej „Święto lasu czyli sztuka według natury” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej.


mat. prasowy
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl