Rozmaitości
Sobota, 30 lipca 2016 09:34

Drogi Małopolski przemierzy Tabor Pamięci

Spod Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Romowie z Polski i innych krajów przez cztery dni będą wspólnie wędrować drogami Małopolski. Tarnów odwiedzą między innymi Romowie z Węgier, Niemiec, Ukrainy i Szwecji.
Już po raz 17-ty Romowie z całego świata podróżując tradycyjnym taborem odwiedza ważne dla ich społeczności miejsca w Małopolsce. Uczestnicy wyruszą z Tarnowa i udadzą się przez Żabno, Bielczę, Borzęcin do Szczurowej. Po drodze będą odwiedzali groby swoich przodków pomordowanych w czasie II wojny światowej.

- Wydarzenie jest szczególnym rodzajem pielgrzymki w formie rekonstruowanego, historycznego taboru muzealnego organizowanego, aby odwiedzać miejsca związane z martyrologią Romów – wyjaśnia Agnieszka Hulska z tarnowskiego magistratu. - Tarnów jest jedynym miastem w Polsce, w którym działa tego typu muzeum, a tabory pamięci organizowane są w tak huczny sposób. Projekt zainicjowany został w 1996 roku a jego inicjatorem był Adam Bartosz.

Dodaje, że w tym roku szczególnym wydarzeniem będzie poświęcenie Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie w Borzęcinie Dolnym, które będzie miało miejsce 1 sierpnia.

Szczegółowy program:
30.07 sobota
- Ok godz. 10.00 wyjazd sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie
- Koło południa przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów
- Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej
31.07 niedziela
- Ok. godz. 17.00 – przemarsz spod kościoła w Szczurowej na cmentarzu, modlitwa nad mogiłą pomordowanych 93 Romów
- Godz. 19.00 – koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej
1.08 poniedziałek
- Godz. 12.00 poświęcenie odnowionego Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie w Borzęcinie Dolnym [50°05’54.5’’N 20°44’15.2’’E]
2.08 wtorek
- Około południa wyjazd w drogę powrotną do Tarnowa


eł/UM Tarnowa

źródło: UM Tarnowa

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej NT JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl