Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 24 września 2012 21:23

Dni NATO w Ostrawie (zdjęcia)

W miniony weekend w Ostrawie po raz kolejny odbyły się dni NATO (sojuszu północnoatlantyckiego). Przez lotnisko im. Leosa Janacka przewinęło się ponad 200 tys. osób.
Organizatorzy zapewnili dwa dni naprawdę świetnych pokazów. Nie brakowało atrakcji na ziemi jak i w powietrzu. Podczas imprezy prezentowano różnego rodzaju pojazdy militarne od czołgów po wyrzutnie rakiet, ale również broń oraz samoloty i śmigłowce. Program był bardzo napięty, a akcja działa się jednocześnie na ziemi jak i w powietrzu i niestety nie dało się być w dwóch miejscach na raz.

W Ostrawie nie zabrakło również polskich akcentów. Na ziemi pojawili się policjanci z Katowic, którzy prezentowali razem z Czechami odbijanie zakładników, był pokaz tłumienia zamieszek kiboli. Swój sprzęt prezentowała również służba celna, a na niebie pojawiły się uwielbiane szczególnie przez turystów nasze Su-22.

Sporą atrakcją tegorocznego święta sojuszu był pokaz tankowania w powietrzu. Jako cysterna nad pasem leciał C-135, a próbę tankowania podjął JAS-39 Gripen. W locie pokazał się również największy bombowiec świata B-52.

Oczywiście nie zabrakło również F-16, które latały w barwach Tureckich i Holenderskich. Tym razem, dużo lepszy pokaz zaprezentował Turek, który latał bardzo nisko i dynamicznie. Na niebie pojawił się jeszcze francuski Mirage, słowackie Migi oraz austriacki Eurofighter Typhoon.

W tym roku do Ostrawy dotarli również akrobaci z Wielkiej Brytanii. Mowa o Red Arrows. Dla mnie była to “wisienka na torcie”. Ich 20-minutowy pokaz oglądało się z wielką przyjemnością. Niskie loty, mijanki i przede wszystkim kolory jakie zostawiali na niebie robiły ogromne wrażenie. W zeszłym roku członkowie Red Arrows do Ostrawy nie dotarli z powodu wypadku jaki miał miejsce kilka dni przed imprezą.

Dni NATO to obowiązkowa impreza każdego fana lotnictwa. To co pokazali w tym roku Czesi, stawia poprzeczkę wysoko innym organizatorom takich pokazów lotniczych. Dziewięć godzin świetnego latania i pokazów naziemnych jest w stanie nacieszyć oczy chyba każdego, od dziecka po osobę dorosłą.

Tekst i zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl