Rozmaitości
Piątek, 3 czerwca 2016 22:55

Dłuższa strzelnica dla karabinków (zdjęcia)

Strzelnica kontenerowa z Zakładów Mechanicznych Tarnów będzie mogła znaleźć szersze zastosowanie. Dzięki zmianie technologii materiałów wykorzystywanych do jej produkcji będzie można prowadzić trening strzelecki nie tylko z pistoletów i pistoletów maszynowych, ale też z karabinków. Chodzi o broń kalibru 5,56mm („Beryl w. 96”, „Mini Beryl”).
Kolejne zmiany dotyczące strzelnicy są związane z dalszym wydłużeniem rzeczywistej odległości do celu. Jak zapowiada kierownik Działu Systemów Kontenerowych ZMT Mariusz Rusnak będzie ona dłuższa o 12,5 metra. Przypomnijmy, że strzelnica dawała dotychczas możliwość bezpiecznego prowadzenia ognia amunicją ostrą z pistoletów o kalibrze do 11,43 mm oraz z pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm. Obiekt przeznaczony jest do prowadzenia szkoleń i treningów strzeleckich indywidualnych oraz w parach i zespołach zadaniowych. Oprócz tego, że strzelnice tego typu są tańsze, niż standardowe, to można z nich korzystać właściwie w dowolnie wybranym miejscu, co redukuje koszty dojazdów. Bardzo ważną zaletą strzelnicy jest możliwość zainstalowania interaktywnego multimedialnego trenażera do strzelań amunicją bojową lub laserowymi wskaźnikami. Dzięki trenażerowi można optycznie wydłużyć oś strzelań do 200m.

Oprzyrządowanie obiektu pozwala na zastosowanie różnych programów treningowych, w których można wykorzystywać tarcze stacjonarne, prowadzić strzelanie na czas i do ruchomych celów oraz do celów aktywnych. W zależności od charakteru szkolenia i rodzaju służb jest także możliwość programowania i edytowania własnych scenariuszy rozwoju epizodów bojowych. Zastosowane rozwiązania pozwalają dodatkowo na prowadzenie ognia w goglach noktowizyjnych (np. MU-3M itp.). Dodatkowo realistyczne warunki treningu poprawia zastosowanie w strzelnicy płynnej regulacji oświetlenia. Mnogość wyświetlanych scenariuszy umożliwia szkolenie żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej, ochrony jak również sportowców, specjalizujących się w strzelaniu precyzyjnym. Zastosowanie replik broni z imitacją odrzutu pozwala na urealnienie oddania strzału. Trenażer zaprojektowano przy aktywnym udziale wojskowych i policyjnych instruktorów. System daje także możliwość nagrywania obrazu treningu.

Zbieranie podpisów pod petycją w sprawie zakupu mobilnej strzelnicy kontenerowej dla każdego powiatu wystąpił poseł Norbert Kaczmarczyk. Według parlamentarzysty w obliczu rosnących zagrożeń takich, jak konflikt na Ukrainie, a także ataki terrorystyczne w Paryżu, czy Brukseli, Polacy powinni potrafić posługiwać się bronią. Samo przygotowanie obywateli miałoby odbywać się w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach czyli właśnie w strzelnicach kontenerowych. Ta propozycja spotkała się z aprobatą prezesa Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, Grzegorza Matyasika, który uważa, że każdy sposób na obycie się z bronią skutkuje poprawą bezpieczeństwa kraju.

źródło: materiał prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl