Rozmaitości
Środa, 26 lutego 2020 19:45

Dialogi-polskie na deskach Teatru Bagatela

Już w najbliższą sobotę, 29 lutego, w Teatrze Bagatela odbędzie się premiera spektaklu pt. „Dialogi polskie, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem”. Przedstawienie na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza wyreżyserował Mikołaj Grabowski
W Dialogach polskich przeglądają się wzajemnie trzy wieki polskiej państwowości, jeśli chodzi o mentalność, obyczaj i kulturę. Wiek XVII oglądamy oczami Rzewuskiego (Pamiątki Soplicy) i Kitowicza (niezwykły Opis obyczajów). Przez teksty Gombrowicza przyglądamy się nie tylko wiekowi XX, ale i wyjątkowemu artyście, z jego bardzo osobistym tonem wypowiedzi. Wiek XXI przyniesie na deski sceniczne – mam nadzieję – spektakl. Aktorzy ze swoim sposobem rozumienia dzisiejszego świata, reżyser, a także publiczność wnosząca żywioł współczesności do każdego przecież przedstawienia.

Trudno powiedzieć, co wyniknie z tego przeglądania się w trzech lustrach równocześnie. Pewnie stwierdzimy ze zdziwieniem, a może nawet z rozpaczą, że nie odsunęliśmy się za daleko od lat dawnych, pradawnych. Że wciąż tkwimy głęboko zanurzeni w Polsce szlacheckiej czasów saskich, które przecież nie przynoszą nam chwały.

Ale warto zbudować te lustra – może zobaczymy w nich, mimo wszystko, wizerunek Polaka nie tylko dziwnie groteskowego, ale i pięknego, choć widz będzie musiał się chyba wykazać naprawdę dobrą wolą.

Jest to przedstawienie przewrotne. Zderzenie fraz oddzielonych trzema stuleciami owocuje nieodpartym komizmem.

Muzykę do spektaklu stworzył Zygmunt Konieczny, Mikołaj Grabowski prócz adaptacji i reżyserii odpowiada też za aranżację przestrzeni, kostiumy i ruch sceniczny. W przedstawieniu wystąpią Urszula Grabowska, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Ewelina Starejki, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Paweł Sanakiewicz, Dariusz Starczewski i Kosma Szyman. Reżyserem świateł jest Michał Grabowski, asystentem scenografa Agata Stańczyk, a asystentem reżysera Joanna Jaworska

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Teatru Bagatela

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl