Rozmaitości
Sobota, 16 sierpnia 2014 22:05

Damian Budek - mistrzem w dmuchaniu balona z gumy do żucia (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ. W Rabkolandzie po raz 12. odbyły się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Mimo deszczowej pogody w zawodach wzięło udział 21 zawodników. Tytuł Mistrza Polski 2014 wydmuchał Damian Budek z Dąbrówki.
Imprezę zorganizowało Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych wraz z Parkiem Rozrywki Rabkoland.

Na mistrzostwa tym razem zgłosili się uczestnicy m.in. z: Krakowa, Dąbrówki, Bielsko-Białej, Mucharza, Andrychowa, Jawornika, Bełchatowa, Brzeszcz, Radomia, i Rabki-Zdroju.

W wyniku zaciętej rywalizacji tytuły mistrza i wicemistrzów przypadły:
1 miejsce i tytuł Mistrza Polski 2014 wydmuchał Damian Budek z Dąbrówki, lat 24 wynik 20,9 cm
2 miejsce i tytuł I Wicemistrz Polski 2014 Łucja Harnik z Krakowa, lat 10 wynik 19,1 cm
3 miejsce i tytuł II Wicemistrz Polski 2014 Adam Harnik z Krakowa, lat 39 wynik 17,7 cm

Kolejne miejsca w pierwszej 10 zajęli: Wioletta Musiał, Małgorzata Bryndza, Marta Akseki, Dominik Miśkowiec, Martyna Musiał, Natalia Kołodziejczyk i Natalia Szczygielska.

Mistrzostwa miały momentami dramatyczny przebieg. Dość powiedzieć, że zwycięski balon został wydmuchany w ostatnich pięciu minutach zawodów.

Dominowała metoda wydmuchiwania balonów z podwójnej gumy. Uczestnicy ustawiali się wokół sędziów, którzy mieli niełatwe zadanie uchwycenia balonomierzem, wydmuchiwanego balona. Większość prób kończyła się pęknięciem gumy, niektórzy dmuchali bardziej w pionie inni w poziomie. Ilość prób była nieograniczona, można było również po nadmiernym przeżuciu wymienić zestaw i rozpocząć przeżuwanie nowej pary gum.

Zwycięzca zawodów Damian Budek z Dąbrówki po jednej z prób niefortunnie, wypluł gumę do kałuży. Jak na prawdziwego mistrza przystało, nie zraził się tym drobnym niepowodzeniem i szybko sięgnął po drugi zestaw. Pod koniec zawodów raz za razem poprawiał swój wynik, wydmuchując podczas ostatniej próby rekordowy tego dnia balon.

Rekord w dalszym ciągu należy do Lucyny Chuderskiej z Tenczynka, która w 2007 roku wydmuchała największego jak do tej pory balona w Polsce – 23,5 cm.

Eliminacje odbyły się pod czujnym okiem sędziów balonowych, pań: Kasi, Karoliny i Justyny, szefem biura zawodów była Karolina, a mistrzostwa nadzorował Kierownik Zawodów Krzysztof Służałek. Prowadzącym imprezę był Naczelny Kontroler Rekordów Podhala Czesław.

Puchary, dyplomy, okolicznościowe zegary dla mistrzów oraz nagrodę pieniężną dla mistrza - 300 zł, wręczył właściciel Rabkolandu Piotr Wiecha.

Pierwsza 10 zawodników otrzymała XII księgę Polskie Rekordy i Osobliwości i gadżety maskotki. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty balonowca z wpisanym wynikiem nadmuchanego balona.

źródło: organizator, s/ zdj. Rabkolandu
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl