Rozmaitości
Piątek, 21 grudnia 2018 21:56

Cztery płyty z kolędami w Fonotece Powiatu

Fonoteka Powiatowa wzbogaciła się dziś o cztery kolejne pozycje. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył "płyty matki" zespołom regionalnym Echo Jaworza, Jurkowanie, Świniarsko i Muzyka Błankowiany. Na wszystkich czterech krążkach są kolędy.
Echo Jaworza nagrało płytę pt. "Witaj Gwiazdo Złota". Zespół istnieje od 2005 r. Do tej pory wydał jedną płytę – "Wizytówka Ptaszkowej", zawierającą 15 autorskich utworów oraz przyśpiewek Lachów Sądeckich.
Zespół Jurkowanie (powiat limanowski) istnieje od 1966 r. Odtwarza zwyczaje i obrzędy regionu Zagórzan, a repertuar oparty jest na autentycznych pieśniach, muzyce i gwarze. Przedstawiciele zespołu odebrali z rąk starosty płytę pt. "Jurkowskie kolędowanie".

Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko otrzymał płytę pt. "W wigilijną noc". Jest obecny na muzycznej scenie od 2007 r. Powstał, by kultywować i popularyzować wśród dzieci i młodzieży piękno folkloru Sądecczyzny oraz dbać o tradycję przodków. Przy zespole działają szkółki gry na instrumentach ludowych, dzięki czemu w ramach tej formacji działają dwie kapele – dziecięca i młodzieżowa.

Kapela rodzinna Muzyka Błankowiany z Piwnicznej-Zdroju odebrała płytę "Błankowiańska nuta". Zespół założony przez długoletniego kierownika Zespołu "Dolina Popradu" Edwarda Grucelę kultywuje tradycję Czarnych Górali.

- W tym szczególnym roku stulecia odzyskania niepodległości musimy pamiętać, że nasz naród nie mógłby przetrwać zaborów, gdyby nie kultura, która go scalała - podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. - Powiat doceniał i nadal będzie doceniał działalność zespołów regionalnych. A Sądecczyzna jest w nie szczególnie bogata, ponieważ w regionie działa ponad sto takich kapel.

Dodajmy, że płyty wydawane pod patronatem starosty, nagrywane są w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Łącznie z krążkami wręczonymi dziś przedstawicielom zespołów Fonoteka Powiatowa liczy już 158 pozycji.

(szel)
Fot. Paweł Szeliga
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl