Rozmaitości
Środa, 26 lutego 2020 15:10

Czekając na wiatr, czyli artyści o smogu

27 lutego o godz. 18 w galerii Centrum Sztuki Współczesnej Solvay przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie zostanie otwarta wystawa edukacyjna „Czekając na wiatr”. Jej organizatorem jest krakowski artysta dr Tomasz Wełna, od wielu lat zaangażowany w działania antysmogowe, a patronat honorowy objął wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.
Tematyka ekspozycji koncentruje się wokół zanieczyszczenia powietrza w Polsce, oglądamy je jednak oczyma współczesnych artystów: jako mikrofotografie, grafiki, dialog z klasycznymi dziełami sztuki.

- Bardzo nas wszystkich cieszy fakt, że kolejne grupy społeczne angażują się w zagadnienia zanieczyszczenia powietrza i szerzej: środowiska. To znaczy, że rośnie świadomość tych problemów i wola pracy nad nimi. Zwłaszcza głos tak kreatywnego i wrażliwego środowiska, jak artyści, jest bardzo cenny, dlatego z przyjemnością objąłem patronatem honorowym wystawę i całą akcję „Czekając na wiatr” - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Wernisaż będzie interdyscyplinarnym spotkaniem ludzi, którym stan powietrza nie jest obojętny: artystów, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych. Uświetni je koncert saksofonisty Ethana Smitha i gitarzysty Grzegorza Kosowskiego, inspirowany tematyką wystawy. Swoje prace zaprezentuje blisko 30 artystów, biorą w niej udział także wybitni specjaliści w zakresie badań zanieczyszczeń powietrza: prof. Piotr Kleczkowski, prof. Wanda Wilczyńska-Michalik i prof. Marek Michalik, dr Bartłomiej Pietras.

Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo informacyjne, w którym znajdziemy informacje o wpływie smogu na zdrowie oraz teksty ludzi nauki, mediów, działaczy społecznych. – Wszystkie osoby zaangażowane w akcję łączy jedno wspólne dążenie: aby już wkrótce w Małopolsce nie trzeba było więcej czekać na wiatr – mówi kurator wystawy dr Tomasz Wełna.

s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl