Rozmaitości
Czwartek, 9 kwietnia 2020 12:53

Czas na autobusy marszałkowskie - apeluje posłanka Daria Gosek-Popiołek

Pandemia koronawirusa doprowadziła do zapaści prywatny transport zbiorowy w Małopolsce. Problem można jednak rozwiązać uruchamiając publiczne usługi transportowe. W tej właśnie sprawie posłanka Daria Gosek-Popiołek (Razem, Klub Lewicy) zwróciła się z apelem do Marszałka Województwa Witolda Kozłowskiego.
„Marszałek może skorzystać z uprawnień nadanych ustawą o publicznym transporcie zbiorowym. Pozwoli to uzupełnić zdziesiątkowaną obecnie ofertę przewoźników prywatnych" – tłumaczy posłanka Gosek-Popiołek z Klub Lewicy (Razem).

Ograniczenia w korzystaniu z transportu publicznego, zamknięcie szkół i części zakładów pracy spowodowały, że prywatni przewoźnicy ograniczyli swoją działalność. Wiele linii zostało zawieszonych do odwołania, na innych wprowadzone zostały cięcia w rozkładach.

Nie wszyscy mają jednak możliwość pozostania w domach na czas epidemii. Jak tłumaczy posłanka: „Zwracają się do mnie mieszkańcy różnych części Małopolski, których epidemia pozbawiła możliwości dojazdu do pracy. Odcięcie od transportu zbiorowego może doprowadzić wielu ludzi do utraty środków do życia. Co gorsza, straty notowane przez firmy przewozowe mogą spowodować ich bankructwa i trwałe zamknięcie wielu linii".

Czas epidemii stawia społeczeństwo, wobec wyzwań i trudności, z którymi nie mierzyliśmy się nigdy. Wyjątkowy czas wymaga wyjątkowych rozwiązań w celu opanowania sytuacji i minimalizacji strat zarówno zdrowotnych, jak i gospodarczych.

Rozwiązaniem może być uruchomienie marszałkowskich linii autobusów pozwoli nie tylko zapewnić mieszkańcom dojazdy do pracy lub ważnych sprawach, To również szansa na przetrwanie kryzysu dla wielu firm przewozowych. „Jestem głęboko przekonana, że Pan Marszałek wykorzysta posiadane narzędzia. Przez ten kryzys możemy przejść tylko razem, solidarnie i troszcząc się o siebie. Wyrazem tej troski jest także zapewnienie transportu tam, gdzie rynek nie może działać” – podsumowuje posłanka.mat. prasowe Biuro Poselskiego Darii Gosek-Popiołek, zdj. Jakub Hałun
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl