Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 15 września 2013 22:06

Cykl warsztatów i spotkań edukacyjnych dla seniorów - Uzdrowiskowa Kuracja dla Ciała i Ducha (zdjęcia)

SZCZAWNICA W budynku Inhalatorium w centrum Uzdrowiska odbył się Cykl warsztatów i spotkań edukacyjnych dla seniorów – Kuracja dla Ciała i Ducha zorganizowany przez Przedsiebiorstwo Uzdrowisko S.A., Spółkę Thermaleo przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.
Nad przebiegiem imprezy czuwała Halina Uroda i pracownicy Uzdrowiska, którzy chętnie służyli pomocą i udzielali rad, jak i gdzie należy korzystać z usług lecznictwa uzdrowiskowego. Panie rozlewały do kubków wody lecznicze - Jan, Józef, Józefina, Stefan, Magdalena i Helena. Można było także zakupić 5. litrowe kartony z wodami leczniczymi z otwartej w tym sezonie nowoczesnej rozlewni, która zstąpiła od dawna nieczynną rozlewnię popularnej niegdyś „Szczawniczanki”.

Z warsztatów i spotkań skorzystało wielu uzdrowiskowych kuracjuszy i wczasowiczów wypoczywających poza sezonem letnim w Szczawnicy. To czas na wakacje seniorów. Dlatego stawili się licznie w budynku Inhalatorium, aby móc skorzystać z dobrej rady lekarzy na tematy – jak należy korzystać z wód leczniczych, dostosować się do wskazań i przeciwwskazań do krioterapii czyli leczenia zimnem, jak wykonać toaletę dróg oddechowych i jak należy zadbać o swój kręgosłup.

Czas spędzony z lekarzami i personelem Inhalatorium był uatrakcyjniony występem kapeli góralskiej „Białopotocanie”, możliwością nauki malarstwa na szkle, którą prowadziła znana malarka, Anna Madeja. Było też miejsce i czas poświęcony na poznanie tajników wykonania haftu pienińskiego. Zajęcia i pokaz swoich własnoręcznie wykonanych haftów prowadziła Zofia Drążkiewicz.

Umożliwiono chętnym kuracjuszom seniorom korzystanie z darmowych w dniu zabiegów – inhalacji celkowej, bullingu i hydrojetu (suchego hydromasażu termicznego)

Spora grupa seniorów, w większości pań, zdecydowała się wziąć udział w spacerze, popularnym coraz bardziej w Polsce Nordic Walking, po alejkach uzdrowiska. Ale zanim wyruszyli w trasę, instruktorka Anna Salamon przeprowadziła z nimi krótki instruktaż posługiwania się kijkami.

Wcześniej odbyły się spotkania w Muzeum Uzdrowiska z prelekcjami na tematy „Z historii Uzdrowiska Szczawnica”, Wody mineralne w Uzdrowisku Szczawnica” i „Życie kulturalne w Uzdrowisku Szczawnica oraz wspólny spacer po Szczawnicy z przewodnikiem.

W odbudowanym kilka lat temu, doszczętnie strawionym przez pożar w 1962 roku, Dworku Gościnnym im. Heleny Modrzejewskiej, przedstawiona została sztuka regionalna „Wesele Góralskie” pióra szczawnickiego prozaika i budowniczego Jana Malinowskiego. Sztukę w pięciu aktach wystawił Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl