Rozmaitości
Wtorek, 13 sierpnia 2019 18:00

Cykl "Estrada Młodych"i opera Stanisława Moniuszki "Verbum Nobile"

W ramach cyklu Estrada Młodych mogliśmy zobaczyć kameralną inscenizację jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki Verbum Nobile do libretta Jana Chęcińskiego.
Opera ta jest jednym z nielicznych przykładów polskiej opery komicznej. Opowiada historię młodego szlachcica Michała Pakuły, który ulega wypadkowi podczas podróży.
Opiekę nad chorym roztacza szlachcianka Zuzia z pobliskiego majątku. Chłopak przedstawia się jednak imieniem Stanisław. Młodzi oczywiście zakochują się w sobie, jednakże ojciec Zuzi - pan Serwacy Łagoda oświadcza, że z tej miłości nic nie będzie, bo gdy Zuzia była jeszcze dzieckiem dał „verbum nobile" (szlacheckie słowo honoru) swemu przyjacielowi - Marcinowi Pakule, że córka zostanie żoną jego syna. Młodzi oczywiście rozpaczają, a zirytowany Serwacy przysięga, że Zuzia nigdy nie wyjdzie za mąż za Stanisława. Jednak po wielu perypetiach okazuje się szczęśliwie, że to właśnie Stanisław jest synem Marcina Pakuły i młodzi mogą wreszcie być razem.

Choć spektakl był zrealizowany przez młodych studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dopiero zaczynających swoja przygodę z wielka sceną, zaskoczył wszystkich obecnych profesjonalizmem i kunsztem przygotowania

wystąpili
Piotr Wajrak - dyrygent,
Artur Pilch - fortepian,
Studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Obsada: Serwacy Łagoda, szlachcic - Alan Sobkowicz - bas,
Zuzia, jego córka - Roksana Korban - sopran,
Marcin Pakuła, szlachcic - David Roy - baryton,
Michał (Stanisław), jego syn - Mateusz Grochowski - baryton,
Bartłomiej - Krystian Kułak - baryton.
Chór wieśniaczek i wieśniaków: Edyta Adamek, Anna Finczek, Zuzanna Frątczak, Klaudia Janicka, Klaudia Kalinecka, Natalia Kreft, Kamila Lewicka, Małgorzata Nowicka, Aneta Nurcek, Karolina Pankowska, Katarzyna Joanna Pietrzak, Dorota Wojtczak, Cyprian Chwieralski, Piotr Haik, Dawid Jenczewski, Michał Jopek, Tomasz Kornat.
Gościnnie w chórze: Natalia Greala, Łukasz Dyngosz.
Realizatorzy:
Kierownik muzyczny: Piotr Wajrak.
Reżyser: Ryszard Smęda.
Asystent reżysera: Łukasz Przykłocki.
Przygotowanie solistów: Dorota Demidowicz, Olga Wołkowa, Artur Pilch.
Przygotowanie chóru: Anna Kocent.
Organizator ze strony Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. prof. dr hab. Małgorzata Grela, Dziekan Wydziału Wokalnego w A. Muz. w Bydgoszczy.
Pedagodzy: mgr Anna Kocent, dr hab. Wojciech Dyngosz

źródło: fot. Tomasz Cichocki i materiały prasowe festiwalu

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl