Rozmaitości
Poniedziałek, 5 lutego 2018 13:06

Cygańska muzyka w Dworku Prądnickim

Przywołują najstarsze i zapomniane melodie Cyganów karpackich, węgierskich i bałkańskich. Ożywiają tym samym magiczny świat z jego pasjami, radościami, smutkami i nostalgią. Mowa o muzykach zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy), którzy wraz z poetką i pieśniarką Teresą Mirgą wystąpią w Dworku we wtorek, 6 lutego o godz. 19.00.
Założycielką i liderką cygańskiego zespołu Kałe Bała jest Teresa Mirga - cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka. Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia.

Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90-tych. Jej twórcze poszukiwania, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006).

Zespół Kała Bała obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach.

Podczas swojej kilkunastoletniej działalności zespół wydał kilka płyt, m.in: "Pieśni wielkopostne i żałobne", "Od Bałkan do Karpat", "Kaj Treder Romałe" "Niewiele nam trzeba : pieśni z Czarnej Góry", "Ćori som me". Kałe Bała brał udział w licznych festiwalach i konkursach, m.in. w Festiwalu Muzyki Dawnej w Nowym Sączu, Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” w Gorzowie Wielkopolskim, Mikołajkach Folkowych w Lublinie. Zespół koncertował także za granicą (Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania) oraz dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Koncert „Kałe Bała” w Dworku:
Piwnice, ul. Papiernicza 2
Bilety w cenie 15 złotych dostępne w kasie (w godz. 8 -16) oraz online:
https://ekobilet.pl/centrum-kultury-dworek-bialopradnicki/teresa-mirga--kale-bala-22806/238642-bilety-na-koncert

s/

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl