Rozmaitości
Sobota, 6 września 2014 22:01

Cudze chwalicie swojego nie znacie

Jeszcze tylko jutro wszystkie zabytki i instytucje kultury powiatu bocheńskiego otwierają swoje podwoje i odkryją przed zwiedzającymi część swoich tajemnic. Wszystko to dzięki organizowanej już po raz siódmy przez starostwo imprezy pod nazwą „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”.
Ci Małopolanie, którzy nie znają powiatu bocheńskiego mają jutro szczególną szansę! Na zwiedzających czeka zamek w Wieruszycach, Kościółek Świętego Leonarda a nawet nigdy nie udostępniane zwiedzającym ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego. Miłośnicy historii Ziemi bocheńskiej zaproszeni są na Cmentarz Żydowski w Nowym Wiśniczu i do Ekomuzeum w Sobolowie. Ciekawą sprawą jest wizyta w Parku Archeologicznym "Osada VI Oraczy" . Zwiedzanie Parku z przewodnikiem będzie odbywać się o pełnych godzinach od 10.00 do 17.00. Najmłodsi będą mogli przebrać się w dawne stroje i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieść się w inne czasy.

Co ciekawe, w tym roku aż 23 obiekty postanowiły udostępnić swoje zbiory, pokazać piękne wnętrza i zarazić magicznym klimatem historii. Oczywiście dni otwarte to nie tylko zwiedzanie ale także propozycje „miłe dla ucha”. Na zakończenie „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” odbędzie się cykl koncertów, który rozpocznie  Orkiestra Górnicza Kopalni Soli, pod kominem wystąpi też Grzegorz Kapcia i przyjaciele. Niewątpliwą gwiazdą wieczoru będzie Marek Piekarczyk, który o 17-ej przedstawi swój akustyczny repertuar. Nie obędzie się bez tego co mali i wielcy lubią najbardziej. Na Placu pod Kominem będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa medycznego, pokaz pierwszej pomocy oraz bezpłatnie się przebadać.
Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 20% rabat na zjazdy oraz Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu z biletem promocyjnym w wysokości 8 złotych (ulgowy 5 złotych). Warto pamiętać, że w tym roku wydarzenie to zostało przyłączone do Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Polsce obchodzone są od 1993.

A.M.
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl