Kopalnia
Rozmaitości
Poniedziałek, 17 września 2018 11:00

Co kryją obrazy Oleksandry Krupskiej i Aleksandra Majerskiego?

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza 21 września 2018 r. w piątek na godz. 17.00 do Dworu Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej na podwójny wernisaż wystaw Oleksandry Krupskiej pt. „Akwarelowy Świat” oraz znanego w limanowskich kręgach artystycznych Aleksandra Majerskiego, który zaprezentuje wystawę pod nazwą „Malarskie Rysunkowe Impresje…”.
Co jest tematem prac artystów? Wszystko to, co na co dzień nie jest dostrzegane.
Oleksandra Krupska wkracza w barwny mikrokosmos i zmusza do zupełnie nowego spojrzenia na załamanie światła na porannych kroplach rosy czy na zabawy wielobarwnych cieni pośród letnich kwiatów. Akwarelowe prace wciągają w świat, nad którym człowiek nie ma władzy, gdzie rządzą niepodzielnie harmonijnie połączone barwa i forma.
Z kolei Aleksander Majerski w swoich pracach malarskich i rysunkowych roztacza przed widzami obrazy wykraczające poza granice myślenia, mierzy się z zagadnieniem wszechświata, ludzkiej i boskiej kreacji. W gąszczu środków formalnych pozostawia ukryte pytanie i odpowiedź przeznaczone dla uważnego obserwatora.

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do podróży po światach kreowanych przez artystów już 21 września w limanowskim muzeum.

Oleksandra Krupska to ukraińska artystka urodzona w 1972 r. w huculskim miasteczku Nadwirna (dawna polska nazwa Nadwórna) w obwodzie iwanofrankiwskim. W młodości skończyła Dziecięcą Szkołę Malarską. Swoje zainteresowania zawodowe związała z innym kierunkiem. W roku 1995 ukończyła studia uniwersyteckie w zakresie geologii, lecz od tamtej pory nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Jakkolwiek w dalszym ciągu rozwija swoje zamiłowanie do twórczości plastycznej. Tworzy obrazy od ostatnich 3 lat i aktualnie uczęszcza do Szkoły Malarstwa we Lwowie. Prezentowana w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej wystawa obejmuje wybrane prace artystki.

Aleksander Majerski to artysta znany w Limanowej, który urodził się w Żywcu w 1952 r. Dzieciństwo spędził na Podhalu w Krauszowie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie - kierunek mechaniczny. Później osiedlił się w Limanowej, gdzie założył rodzinę i podjął pracę nauczyciela w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Pracy artystycznej poświęca się od 1982 roku. Główne jego kierunki plastyczne to rzeźba i grafika (rysunki). Do licznych jego znanych dzieł należy m.in. płaskorzeźba Cyryla i Metodego znajdująca się w kościele w Wiedniu, czy też w Niemczech, gdzie dla prywatnego kolekcjonera sztuki wykonał artystyczną oprawę fontanny oraz liczne rzeźby plenerowe. Do chwili obecnej uczestniczył w kilkudziesięciu prezentacjach zbiorowych i indywidualnych. Brał udział w wielu konkursach plastycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Należy do artystycznej grupy twórców Złota Linia. Uczestniczy w plenerach krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie wystawiał swoje prace na ogólnopolskich i zagranicznych wystawach m.in. w Niemczech, Ukrainie, Republice Czeskiej, Słowacji. Na wystawie w limanowskim muzeum zaprezentuje swoje prace malarskie i rysunkowe.

mat. prasowe Muzeum Ziemi Limanowskiej
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl