Rozmaitości
Środa, 11 lipca 2018 22:10

Bulwar(t) Sztuki 2018. Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie - zaprasza

Program Bulwar[t]u Sztuki 2018 obejmuje różne formy aktywności artystycznej, edukacyjnej i rozrywkowej. Teatr przygotował bogatą ofertę: duża część wydarzeń będzie się odbywać cyklicznie, co nie zmienia faktu, że każde z nich będzie wyjątkowe, jednostkowe, niepowtarzalne.
Teatr
Scena Nocy Letniej

Scena nocy letniej to już klasyka Bulwar[t]owego programu i okazja do wyjątkowego spotkania – aktorów i publiczności – na scenie pod gwiazdami. W tym roku mamy dla Was 9 wydarzeń. Wśród przygotowanych propozycji znajdziecie zarówno Wasze ulubione spektakle z repertuaru Łaźni Nowej – Simona, gdzie jesteś?, Trzech Muszkieterów i Kowboja Parówkę – jak i pozycje zaprzyjaźnionych artystów i teatrów, a wśród nich najbardziej nieprzewidywalne i diabelnie śmieszne Wieczory Impro, monodram 3xTAK. Rudnicki Wojciecha Kowalskiego czy muzyczne Ghost Dance.

30.06 SOBOTA 20:30, 25.08 SOBOTA 20:30
Wieczór Impro
Grupa Impro KRK

Scenę nocy letniej dwukrotnie odwiedzi Impro KRK – grupa składająca się w większości z zawodowych aktorów, absolwentów krakowskiej AST. Serwują oni swoim widzom potężną dawkę dobrego humoru, pozytywnej energii i błyskotliwości. Spektakl powstaje każdorazowo na żywo, na oczach publiczności. Podstawową zasadą improwizacji jest spontaniczność, reagowanie na partnerów scenicznych i maksymalna czujność aktorów. Dlatego trudna sztuka improwizacji często leży u podstaw warsztatu wielu wybitnych aktorów. Czerpiąc z sugestii wypływających od widzów (albo z ich szalonych pomysłów), doświadczeń, skojarzeń, własnej wyobraźni, aktorzy tworzą razem niepowtarzalne i nieprzewidywalne show.

CZŁONKAMI GRUPY SĄ: Jacek Englisz, Aleksander Fiałek, Karina Grabowska, Mateusz Janicki, Michał Kitliński, Wiktor Loga-Skarczewski, Krzysztof Piątkowski, Maciej Półtorak, Maciej Sajur, Zuzanna Skolias, Wanda Skorny, Maria Spiss, Olga Szostak, Marta Waldera. PODCZAS POKAZÓW GRUPA WYSTĘPUJE W RÓŻNYCH SKŁADACH OSOBOWYCH.

7.07 SOBOTA 20:30
Osmędeusze
Teatr Pijana Sypialnia

Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Nie bez przyczyny Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami”: spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Przedwojenna Warszawa, opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach, tętni tańcem i śpiewem. Świat złodziejaszków, ulicznych handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W jarmarczny klimat warszawskich ulic niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego… Pięcioro aktorów wciela się w osiemnaście postaci. Każda z nich opowiada swoją wersję tragicznej miłości Teosi i żonglera Sylwestra. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, są nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.

AUTOR: Miron Białoszewski REŻYSER: Stanisław Dembski AKTORZY: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian M. Słomiński AKOMPANIATOR: Wojciech Gawrych KIEROWNIK MUZYCZNY: Daniel Zieliński

14.07 SOBOTA 19:00
Simona, gdzie jesteś?
reż. Tomasz Cymerman
Teatr Łaźnia Nowa
SPEKTAKL GRAMY W SIEDZIBIE TEATRU (OS. SZKOLNE 25)

Simona Kossak – córka Jerzego Kossaka, trzeciego w kolejności narodzin przedstawiciela krakowskiego rodu malarzy batalistów. Miała być „czwartym Kossakiem” i kontynuować rodzinne tradycje. Ponieważ jednak urodziła się dziewczynką, nie spełniła pokładanych w niej nadziei i oczekiwań. Wyprowadziła się z Krakowa i osiadła w sercu lasu, bez prądu i wody. W czasach PRL-u była zjawiskiem, zawsze starała się iść własną drogą. Trzydzieści pięć lat życia poświęciła Puszczy Białowieskiej, by w końcu bezkompromisowo bronić jej przed dewastacją. Na scenie zobaczymy aktorki z rozmaitych pokoleń: Agatę Grobel, Martę Walderę, Lidię Bogaczównę i Elżbietę Karkoszkę. Wszystkie wcielają się w tę samą Simonę, lecz na różnych etapach życia. Pośród tych kreacji aktorskich jeszcze mocniej wybrzmiewa pytanie: Simona, gdzie jesteś?

TEKST I REŻYSERIA: Tomasz Cymerman SCENOGRAFIA: Karolina Mazur KOSTIUMY I WIDEO: Kornelia Dzikowska MUZYKA: Sound Ensemble ŚWIATŁA: Karolina Mazur INSPICJENT: Marcin Stalmach OBSADA: Lidia Bogaczówna, Agata Grobel, Elżbieta Karkoszka, Marta Waldera

21.07 SOBOTA 21:00
Kowboj Parówka
reż. Wiktor Loga-Skarczewski
Teatr Łaźnia Nowa

Wyobraźnia Mateusza Pakuły wzbogacona o wyobraźnię dziecka. Współautorem Kowboja jest młodszy brat dramatopisarza – Marcin. Historia Dżo Mandarynki w reżyserii Wiktora Loga-Skarczewskiego to szalenie dowcipna opowieść, błyskotliwe aktorstwo oraz wizualne fajerwerki. W pogoni za upragnioną lalką, tytułowym Kowbojem Parówką, Dżo doświadcza wielu niebezpieczeństw, a pod warstwą z pozoru banalnej rzeczywistości odkrywa surrealne światy rządzące się własną logiką. Jego podróż przypomina spadanie Alicji w głąb króliczej nory. Komizm sytuacyjny i galeria dziwacznych postaci, atmosfera niesamowitości i absurdu łączą się z dynamicznym i pełnym inwencji stylem sztuki, zanurzonym w purnonsensie i grotesce.

AUTOR: Mateusz Pakuła, Marcin Pakuła REŻYSERIA: Wiktor Loga-Skarczewski KOSTIUMY: Hanka Podraza MULTIMEDIA: Dawid Kozłowski OBSADA: Roman Gancarczyk, Piotr Franasowicz, Krzysztof Piątkowski, Zuzanna Skolias


28.07 SOBOTA 21:00
Ghost Dance
reż. Daniel Jacewicz
Teatr Brama

Twórcy spektaklu przypominają dawny rytuał rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej zwany „tańcem ducha” i czynią słyszalnym pomijany i lekceważony głos mniejszości. Taniec Indian był wyrazem sprzeciwu wobec rozprzestrzeniającej się potęgi zachodniej cywilizacji. Tańczono, aby zaczarować i odmienić nieuchronne koleje losu. Tańczono, aby ocalić to, co skazane na zniszczenie. Ghost Dance jest działaniem muzyczno-teatralnym, inspirowanym pracami Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.

REŻYSERIA: Daniel Jacewicz ASYSTENT: Paula Maćczak DŹWIĘK: Jacek Gałkiewicz, Tomasz Wyziński ŚWIATŁO: Lucio Pileggi WSPARCIE SCENOGRAFICZNE: Wiktor Krajcer, Paloma de la Fuente, Judith Ferreras, Tomasz Kwietniak, Andrzej Buła OBSADA: Patryk Bednarski, Jenny Crissey, Olivier Jost, Anastasiia Miedviedieva, Oleh Nesterov, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan, Lesja Szulc, Aleksandra Ślusarczyk


4.08 SOBOTA 20:30
3 x TAK. Rudnicki
Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy

Monodram Wojtka Kowalskiego powstał na bazie trzech książek Janusza Rudnickiego: 3xTak, Męka kartoflana i Śmierć czeskiego psa.
Jak czytamy w recenzjach:

„Ten śpiewany poemat zrodził się z pańskiej osobowości. To był jeden z nielicznych monodramów, na którym publiczność się po prostu śmiała, i to śmiała dość żywiołowo”.
(prof. Jan Peszek)

„Monodram z prozy Rudnickiego to najlepszy spektakl Kowalskiego od ładnych paru lat; kto wie, czy nie najciekawsza propozycja przygaszonego od paru lat offu. No i bezwzględna diagnoza polactwa. Akurat na czasie”.
(Łukasz Drewniak)

Spektakl doceniony na licznych festiwalach małych form teatralnych.


1.09 SOBOTA 20:30
Trzej Muszkieterowie
reż. Giovanny Castellanos
Teatr Montownia, Teatr Łaźnia Nowa

Trzej Muszkieterowie w reżyserii G. Castellanosa to adaptacja, jakiej w teatrze (ani w kinie) jeszcze nie było. Nowe odczytanie powieści Aleksandra Dumasa jest tragikomedią omyłek i katastrof, zrealizowaną w zawrotnym tempie teledysku. Doskonale wszystkim znana historia o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad. A nade wszystko piękną kobietę i przystojnych panów. Wszystkie postaci odtwarza tutaj zaledwie pięcioro aktorów – członkowie Montowni: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki, i towarzysząca im zjawiskowa Monika Fronczek. Nie sposób pominąć też brawurowych ról psa de Gaulle’a i kota Richelieu… To po prostu trzeba zobaczyć!

ADAPTACJA TEKSTU: Jakub Roszkowski REŻYSERIA: Giovanny Castellanos SCENOGRAFIA: Dominika Skaza MUZYKA: Marcin Rumiński OBSADA: Monika Fronczek, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki


Muzyka i taniec

W ramach cyklu Bulwar[t] Etno - 7 koncertów prezentujących różne odsłony muzyki folkowej, które zostaną uzupełnione o warsztaty i spotkania z twórcami. Energetyczne brzmienia, inspirowane muzyką różnych regionów Polski i świata, pozwolą nam na odbycie wielu muzycznych podróży. Zaproszeni artyści zaskoczą Was swoją wrażliwością i pomysłowością w interpretacji muzyki tradycyjnej. Sprawdzajcie też dokładnie program, bo nie raz i nie dwa przed koncertem będziecie mogli spróbować swoich muzycznych sił podczas warsztatów. Ponadto w lipcu zapraszamy na krakowską Noc Jazzu, podczas której wystąpią Keith Thompson Band oraz Wayne Markus z Soul Finger. Oprócz słuchania i zabawy na koncertach w każdy czwartek pośpiewamy, a w każdy piątek wspólnie potańczymy. Podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowywaliśmy dla Was Sąsiedzkie śpiewanie i potańcówki.


BULWAR[T] ETNO:
BUBLICZKI – koncert i warsztaty
ADAM STRUG Z ZESPOŁEM – koncert, warsztaty i spotkanie
KAPELA KOŻUCH – koncert
TERESA MIRGA – koncert i spotkanie
RADIO VARNA – koncert i spotkanie
MANIUCHA I KSAWERY – koncert, warsztaty i spotkanie
BALKANSAMBEL – koncert

NOC JAZZU: Keith Thompson Band, Wayne Markus & Soul Finger

SĄSIEDZKIE ŚPIEWANIE

POTAŃCÓWKI MIĘDZYPOKOLENIOWE: Format, Porto Meskla, DJ Kfjatek, Mazubar, Trio Cumbanchero, Preizol Band, Ludwik Zamenhof

Kino

Przygotowaliśmy dla Was dwa cykle filmowe, w ramach których zobaczymy aż 19 tytułów. W czwartki o 21:00 podczas Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego najciekawsze polskie produkcje ostatnich lat zaprezentuje – podobnie jak w zeszłym roku – Łukasz Maciejewski. W oglądaniu towarzyszyć nam będą zaproszeni przez niego goście: reżyserzy, scenografowie, operatorzy i muzycy. Z kolei w niedziele o 21:00 zapraszamy na pokazywany we współpracy z Kinem Agrafka cykl Świat (nie)pojęty. Wybraliśmy mocne, doceniane i głośno komentowane tytuły, zachęcające do refleksji i rozmowy o kondycji człowieka i społeczeństwa.
Chodźcie nad Zalew na dobre kino!


WAKACYJNA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO – NOWOHUCKIE SZCZĘŚCIE ŚWIATA: Szczęście świata | Dzikie róże | Wspomnienie lata | Prosta historia o morderstwie | Konwój | Ostatnia rodzina | Serce miłości | Maria Skłodowska-Curie | Zestaw filmów: Najlepsze polskie 30’
KINO BULWAR[T]: ŚWIAT (NIE)POJĘTY:
Ludzki świat. Kino społeczne: Toni Erdmann | Fantastyczna kobieta | Młodość | Mężczyzna imieniem Ove
Uwikłani. Kino polityczne: W ułamku sekundy | Citizenfour | Dumni i wściekli
Twarzą w twarz. Kino psychologiczne: Klient | Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham | Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Warsztaty i spotkania

Warsztaty teatralno-performatywne: TO_KONTAKT: Ty – Otoczenie – Kontakt. Edycja 2.
Ceramika do zadań specjalnych: Warsztaty ceramiczne UFO – talerz dla sąsiada & {P}odręczny wazon
Warsztaty genealogiczne: I ty możesz zostać genealogiem
Warsztaty i spotkania towarzyszące koncertom – Bulwar[t] Etno
Warsztaty kulinarne: Kuchenne Ewolucje
Warsztaty szycia: Kostiumik Czy Ubranko
Nowa Huta Nasza Sprawa: Obywatelskie spotkania na trawie

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl