Rozmaitości
Sobota, 8 września 2018 09:00

Bona Sforza odkryta na nowo, czyli wernisaż wystawy „Bona – 500 lat później” w Galerii Otwarta Pracownia.

Bona Sforza, najsłynniejsza Włoszka przybyła na Wawel 500 lat temu, 18 kwietnia 1518 roku wzięła ślub z Zygmuntem Starym i tym samym stała się królową Polski. Kiedy wyjeżdżała na zamek wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych.
Przywiozła ze sobą 232 pary sukien, renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majątek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy…

To właśnie ta niezwykła postać stała się tematem, inspiracją dla artystów, których Galeria Otwarta Pracownia zaprosiła do współpracy przy tworzeniu wystawy. Każdy z nich stawiał sobie pytanie o to na ile można wnieść nową wartość, nową jakość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w nowym świetle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjął na własne ryzyko i na własny sposób.

Do współpracy zaroszono najlepszych polskich współczesnych malarzy z całej Polski: Bettina Bereś, Beata Stankiewicz, Ignacy Czwartos, Wojciech Głogowski, Ryszard Grzyb, Łukasz Huculak, Marcin Kędzierski, Piotr Lutyński,Olga Pawłowska, Maria Pyrlik, Katarzyna Sobczuk, Sławomir Toman.

Podczas wernisażu odbędzie się premierowe czytanie performatywne dramatu Adriano Marenco "Bona. Mizeria" w reż. Sebastiana Myłka, z muzyką na żywo Joachima Mencla.

Wernisaż wystawy:
 14 września, godz. 19, 
Galeria Otwarta Pracownia, 
ul. Dietla 11, Kraków

Wystawa czynna będzie do 23.10.2018 w dniach wtorek, środa, czwartek, piątek 16-20 oraz sobota i niedziela w godzinach od 12 do 18.

 Wystawa „BONA – 500 lat później” po prezentacji w Otwartej Pracowni pokazana zostanie również na Zamku Królewskim w Niepołomicach (od 26 października 2018)

. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kraków.


mat. prasowe
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl