Rozmaitości
Piątek, 30 listopada 2012 00:46

Boening 787 Dreamliner w Krakowie (zdjęcia)

Oczekiwany blisko tydzień, najnowocześniejszy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT samolot Boening 787 Dreamliner w końcu pojawił się na lotnisku w Balicach. Pierwszym próbom lądowania przez 5 dni towarzyszyła gęsta mgła, która uniemożliwiała loty ćwiczebne na 787, a samolot zamiast w Krakowie pojawiał się we Wrocławiu, w Bydgoszczy czy w Gdańsku.
Po raz pierwszy Dreamliner pojawił się na Balicach w środę po zachodzie słońce. W czwartek pogoda również nie była łaskawa, od rana nad lotniskiem wisiały deszczowe chmury, z których w końcu spadł obfity deszcz, ale ostatecznie samolot wylądował, a po raz drugi przyleciał po godzinie 13.00, ale wtedy już Kraków przywitał go piękną, słoneczną pogodą.

Dreamliner to najnowszy samolot pasażerski dalekiego zasięgu z fabryki Boening. Jest w stanie pomieścić w zależności od wersji od 210 do 330 pasażerów, ma znacznie mniejsze zużycie paliwa niż jego poprzednicy, a kadłub jest niemalże w całości wykonany z materiałów kompozytowych.

Samolot ma 57m długości, 52m rozpiętości i 17m wysokości. Maksymalna masa startowa to 215 ton. Napędzany jest silnikami Rolls Royce, które pozwolą mu osiągnąć prędkość przelotową 945 km/h. Dreamliner jest w stanie przelecieć na jednym zbiorniku paliwa (124.700 litrów) 15.700km.

Polskie Linie Lotnicze LOT jako pierwsze na świecie weszły w posiadanie Dreamlinera w swojej flocie. Obecnie lata jedna maszyna, która jeszcze służy do szkoleń pilotów, ale do końca roku LOT będzie dysponował ośmioma maszynami, które mają latać na trasach europejskich oraz do Azji i Ameryki Północnej.

Tekst i zdjęcia Machał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl