Golemo
Rozmaitości
Piątek, 27 czerwca 2014 18:40

Biblioteka z tradycjami i pomysłami

Szczawnicka Biblioteka Publiczna swoją działalność datuje od 1947 roku. Księgozbiór liczył 800 woluminów, czytanych przez zarejestrowanych 43 czytelników. Dzisiaj Biblioteka Publiczna ma ponad 1600 czytelników stałych i czasowych, korzystających z 25 872 publikacji.
Z podsumowania ubiegłorocznej działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej, jaka została przedstawiona i zaakceptowana przez szczawnickich radnych podczas minionej sesji budżetowej Rady Miasta i Gminy wynikało, że kierownictwo i pracownicy biblioteki nie tylko potrafili uzyskać zysk księgowy z prowadzonej działalności w przestrzeni propagowania czytelnictwa, ale także cyklicznie oferuje coraz to nowe akcje mające na celu zwiększenie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Trzeba podkreślić, że w dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny jest internet, a wydawnictwa drukowane niestety nie zawsze cieszą się zainteresowaniem, to jak na warunki Szczawnicy możemy być zadowoleni z zainteresowania naszych czytelników biblioteką i oferowanymi przez nas działalnościami – podkreśla Stanisława Waruś dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Biblioteka, w ramach swoich działań statutowych organizuje szereg akcji promujących czytelnictwo. Są to lekcje biblioteczne, konkursy plastyczne, zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą, spektakle teatralne, czy wieczory poetyckie.
Także w ofercie biblioteki są warsztaty, przybliżające młodym ludziom proces produkcji papieru, czy druku. W zajęciach tego typu bardzo chętnie bierze udział młodzież, poszerzając sobie w ten sposób wiedzę na temat wydawnictw i książek, czy innych publikacji papierowych.

- Te wszystkie formy naszej działalności, przy bardzo dobrej współpracy ze szczawnickimi szkołami i przedszkolami powoduję, że z roku na rok zwiększa się ilość czytelników korzystających z naszej biblioteki. Na pewno na popularność biblioteki ma wpływ fakt, że od kilku lat posiadamy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, a także możliwość darmowego korzystania z bezprzewodowej sieci internetowej, czyli korzystający z usług biblioteki może przyjść z własnym sprzętem multimedialnym i korzystać z sieci internetowej – podkreśla dyrektor Waruś.

Dla pełnej charakterystyki szczawnickiej biblioteki trzeba podkreślić, że biblioteka otrzymuje rokrocznie dofinansowanie z Biblioteki Narodowej na zakupy nowych publikacji, które ukazały się drukiem lub na innym nośniku. Przy czym zasada jest taka, że 1/3 przyznanej dotacji z Biblioteki Narodowej musi być wykorzystana na zakupy przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

- Nie są to duże kwoty pieniężne, bo wyliczane według specjalnego klucza, ale np. w roku ubiegłym otrzymaliśmy kwotę 5800 zł, przy czym żeby otrzymać tę dotację musieliśmy mieć 25% środków finansowych własnych. Nie mniej każda złotówka otrzymana na rzecz prowadzenia działalności biblioteki, to możliwość powiększenia ilości woluminów i zdobycia najbardziej poczytnych pozycji wydawniczych – wyjaśnia dyrektor.

Ciekawą akcją szczawnickiej biblioteki jest akcja ,,Uwolnij książkę’’ polegającą na tym, że czytelnicy mogą przynosić zbędne książki z własnych półek bibliotecznych do biblioteki, pozostawiając je na wydzielonym dla tego celu bibliotecznym regale.

W ten sposób książki być może dla jednych niepotrzebne, a dla drugich ciekawe znajdują się w ofercie szczawnickiej biblioteki, a osoby, które taką książkę wybrały wcale nie muszą jej zwracać do biblioteki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa komputeryzacja zbiorów bibliotecznych, jak i przygotowywanie takich form czytelnictwa jak audiobooki. Najpewniej właśnie najnowsze formy elektronicznych zasobów wydawniczych będą w jakimś sensie ratunkiem dla i tak już ciasnych pomieszczeń szczawnickiej biblioteki, w których jak każdego bibliotekarza marzeniem jest mieć jak najwięcej cennych zbiorów wydawniczych, do których przyciągały będą rzesze czytelników.

Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl