Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 15 września 2011 21:39

Beskid Niski 2011 Survival Expedition

Rusza kolejna Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty – Beskid Niski 2011 Survival Expedition. Jasiek Mela i dziesięciu niepełnosprawnych zmierzy się survivalową ekspedycja do najdzikszych zakątkach polskich gór Nad wyprawą patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Podkarpackiego.
Beskid Niski 2011 Survival Expedition to najnowszy projekt wyprawowy Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. - To kolejna, po wyprawach Elbrus 2009 i El Capitan 2010, inicjatywna Fundacji, poprzez którą chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą żyć aktywnie, podróżować i robić rzeczy wielkie. A nawet ekstremalne - przypomina Agnieszka Pleti.

Tym razem na wyprawę zabierzemy dziesięć osób niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji Poza Horyzonty, aby razem zmierzyć się z ok. 150 km trasą w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, do dziś najdzikszych pasmach górskich w Polsce. To wyjątkowe miejsca na mapie polskich gór, zapomniane i nieznane, styk kultur i osobliwości przyrody - dodaje dyrektor Fundacji.

W trakcie wyprawy uczestnicy spróbują wielu różnych aktywności. Będzie to biwakowanie, orienteering, przeprawa kajakowa, jazda konna, kolarstwo przełajowe i wiele innych.

Wyprawa rozpocznie się w Klimkówce nad Jeziorem Klimkowskim, a zakończy w Komańczy. Poprzedziło ją zgrupowanie adaptacyjne w Kotlinie Kłodzkiej.

Uczestnicy wyprawy Beskid Niski 2011 Survival Expedition:
Anita Zięba, 14 lat, podopieczna Fundacji Poza Horyzonty. W 2001 r. uległa wypadkowi – wpadła pod kombajn zbożowy. W wyniku wypadku straciła lewe przedramię, a w prawej dłoni nie ma jednego palca. Mimo ciężkiego wypadku, Anita pozostała niezwykle radosną i pełną optymizmu osobą. Mieszka w powiecie częstochowskim. W 2011 r. Fundacja Poza Horyzonty zakupiła dla Anity nową protezę przedramienia.

Bartosz Michalak, 30 lat, pochodzi z Łodzi. Kilka lat temu zachorował na nowotwór móżdżku. Dziś cierpi na zaburzenia równowagi, które utrudniają mu swobodne poruszanie się. Co raz częściej jednak wstaje z wózka inwalidzkiego, a ciągła rehabilitacja przynosi doskonałe efekty. Dzięki Fundacji Poza Horyzonty w tym roku zaczął ponownie się wspinać i jeździć na rowerze razem z łódzkimi wolontariuszami Fundacji.

Szymon Wasiłowicz, 19 lat, pochodzi z Olsztyna. Szymek w 2005 r. stracił wzrok. Dziś uczy się w Krakowie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Osób Niewidomych i Niedowidzących. W zeszłym roku wziął udział w organizowanym przez Fundację Poza Horyzonty projekcie „Niepełnosprawni w skałach”, skierowanym do osób niewidomych i okazał się wielkim talentem wspinaczkowym!

Mariola Kapanowska, 18 lat, pochodzi z małej miejscowości koło Jasła. Mariola od urodzenia jest osobą niesłyszącą, posługuje się językiem migowym. Jest uczennicą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących w Krakowie. W ubiegłym roku razem z Fundacją Poza Horyzonty wzięła udział w projekcie „Niepełnosprawni w górach”.

Karolina Grzybowska, 18 lat, pochodzi z Krakowa. Karolina jest osobą niedosłyszącą. Podobnie, jak Mariola uczy się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących w Krakowie. W ubiegłym roku razem z Fundacją Poza Horyzonty wzięła udział w projekcie „Niepełnosprawni w górach”.

Jarek Kosiński, 28 lat, mieszka w Krapkowicach, podopieczny Fundacji Poza Horyzonty. W 2000 r. w wyniku raka kości amputowano mu prawą nogę powyżej uda. Miał wtedy 16 lat i był osobą bardzo aktywną. Pewnego dnia, grając w piłkę, upadł uderzając się w prawą nogę i trafił do szpitala. Zanim jednak rozpoznano raka, było już za późno i pomimo wielkich starań lekarzy, długiego leczenia i wyczerpującej chemioterapii nogi nie dało się uratować.

Kasia Pietrzyk, 19 lat, mieszka w Strzelcach Opolskich, podopieczna Fundacji Poza Horyzonty. Urodziła się bez 2/3 przedramienia.

Mateusz Wojciechowski, 17 lat, pochodzi z małej miejscowości nieopodal Koła w Wielkopolsce, podopieczny Fundacji Poza Horyzonty. Mateusz miał wypadek na skuterze, w wyniku którego stracił lewą nogą na poziomie uda. Od spotkania z Jaśkiem Melą zaczął regularną rehabilitację.

Anna Pietrasik, 25 lat, pochodzi z Gdyni, a studiuje w Gdańsku na kierunku ochrona i zarządzanie zasobami morza. Kilka lat temu zachorowała na stwardnienie rozsiane. O udziale w takiej wyprawie marzyła od lat.

Robert Wydera, 14 lat, pochodzi z Kluczborka. Urodził się bez kości udowej – jego prawa noga jest krótsza od lewej o prawie 40 cm. W tym roku, dzięki pomocy Fundacji Leszka Czarneckiego oraz Fundacji Poza Horyzonty, Robert otrzymał nową, profesjonalną protezę przygotowaną przez firmę V!GO.

Harmonogram
26-28 kwietnia – rekonesans (przygotowanie trasy)
10-12 czerwca – zgrupowanie adaptacyjne w Kotlinie Kłodzkiej – zobacz film, zobacz zdjęcia
19-30 września – wyprawa Beskid Niski 2011 Survival Expedition
30 września – konferencja prasowa w Komańczy

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl