Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 4 września 2016 17:27

Barokowe Eksploracje 2016 ponownie w Szczawnicy

22 września o godz. 20.00. rozpocznie się w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy koncert pt.: ”Barok w Europie Środkowej”.
Szczawnicki Chór Kameralny razem ze słowacką orkiestrą barokową Musica Aeterna Bratislava zaprezentują pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej dzieła polskich mistrzów: Mikołaja Zieleńskiego, Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, a także rzadko w Polsce wykonywaną muzykę pochodzącego z czeskich Žercic Samuela Capricorniusa oraz urodzonego we Wrocławiu (ówczesnym Breslau) Georga Daniela Speera. Utwory instrumentalne poprowadzi od skrzypiec kierownik artystyczny Musica Aeterna - Peter Zajicek.

Georg Daniel Speer (1636-1709) to postać szczególnie barwna. Autor traktatów muzycznych i politycznych, pisarz i kompozytor-obieżyświat. Osierocony wyrusza w wędrówkę popołudniowym Podtatrzu oraz słowackim Spiszu. Odnajdujemy go m.in. w gronie uczniów gimnazjum w Kežmarku. Podczas wojen z Turkami zaciąga się do armii węgierskiej jako dobosz i trębacz. Swoje wojenne przygody opisuje w łotrzykowskiej powieści pt.: "Ungarischer oder Dacianischer Simplicissimus". Książka ta przyczyniła się do popularyzacji Tatr i początków turystyki w Tatrach.

Barok w Europie Środkowej
Zieleński, Mielczewski, Jarzębski, Capricornius, Speer

Wykonawcy: Szczawnicki Chór Kameralny, orkiestra barokowa Musica Aeterna Bratislava kierownictwo art. Peter Zajicek, dyr. /słowo o muzyce Agnieszka Żarska. Wstęp wolny.

Organizatorzy: stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Musica Aeterna

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl