Rozmaitości
Czwartek, 14 czerwca 2018 17:00

Ballada o lubelskim bursztynie – spotkanie z autorami wystawy

Czy bursztynu w Polsce należy szukać tylko nad Morzem Bałtyckim? Okazuje się że nie, bo największe złoże bursztynu, szacowane na 1088 ton, znaleziono na terenie Lubelszczyzny.
O jego fenomenie i artystycznych inspiracjach opowiedzą dr Lucjan Gazda i Krystyna Rudzka-Przychoda podczas spotkania 20 czerwca br. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Będzie też sposobność do zobaczenia wystawy „Ballada o lubelskim bursztynie, której autorami są prelegenci. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny. 
 
Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy stanowi  piękną i artystyczno-naukową narrację o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni.
 
W trakcie spotkania będzie można nabyć wydawnictwa towarzyszące wystawie.

Prelegenci:
Krystyna Rudzka-Przychoda - malarka i biolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Autorka albumu „Uśmiech rośliny”.
Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech i Nowym Jorku oraz zbiorowych w: Polsce, Japonii, Austrii, Australii, USA, Bułgarii. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, państwowych i muzealnych. Laureatka nagród i wyróżnień. Uczestniczka aukcji charytatywnych w kraju i za granicą.
  
dr Lucjan Gazda – geolog,  pracownik Katedry Geotechniki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, współautor wystawy, która prezentuje wyniki jego badań nad lubelskim bursztynem.

opr. s/ zdj. P. Chwalba

źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl