Golemo
Rozmaitości
Piątek, 21 lutego 2014 15:43

Bajkowe prace Dariusza Milińskiego

W Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy od 28 lutego można będzie oglądać prace Dariusza Milińskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godz. 18.00.
Dariusz Miliński -ur. w 1957r. w Cieplicach.
Jest z zawodu artystą-plastykiem. Autorem plakatów do filmów Edi i Mój Nikofor. Uczestniczył w przeszło 200 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgi i USA. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i zagranicą. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Jest założycielem grupy artystycznej "Pławna 9". Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Twórca "Zamku Legend Śląskich" i Muzeum Przesiedleńców. Niestrudzony animator kultury.

W galerii poniżej kilka z jego obrazów.

opr.s/

Recenzja

„(…)Malarstwo Milińskiego obficie czerpie ze stylistyki, kolorystyki i kompozycji malarstwa dawnego, głównie średniowiecznego i renesansowego.

Obrazy Milińskiego są na poły bajkowe, a na poły realistyczne, głównie przedstawiają portrety ludzi. Niektórzy wyglądają, jakby zostali wypożyczeni od Hieronima Boscha, inni - jakby weszli na blejtram Milińskiego z powieści Tolkiena. Są tu postaci z długimi czerwonymi nosami w kusych, rustykalnych odzieniach, zwykle w sielskim, wiejskim krajobrazie, często nad ich głowami fruwają anioły. - Porównania do Boscha i Breughla nasuwają się same - twierdzi Marta Kołakowska, historyk sztuki z Domu Aukcyjnego Polswiss Art. - Ale też magiczne światy i fantastyczne treści łączą twórczość Milińskiego z surrealistami.”

Magdalena Łukaszewicz -Newsweek
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl