Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 28 maja 2013 21:57

Bajkowe Melodie – Dzień Dziecka na orkiestrę i 500 głosów

Trwa cykl koncertów Bajkowe Melodie przeznaczony dla najmłodszych odbiorców. Fundacja Bielecki Art. od czterech lat organizuje muzyczne tournée dla młodych słuchaczy. Projekt, przygotowany z okazji Dnia Dziecka znacząco się rozwija, rozpoczął się w roku 2010, kiedy to odbył się jeden koncert w krakowskim kinie Uciecha, z roku na rok liczba koncertów rosła – w tym roku cykl obejmuje aż 15 wydarzeń w miastach Małopolski i Śląska w tym w tak dużych salach jak Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu czy Centrum Kultury w Katowicach.
21 maja odbyły się dwa koncerty w Krakowie.

Słoneczny majowy poranek, pogoda sprzyja grupom młodych słuchaczy, którzy wraz z opiekunami docierają do Nowohuckiego Centrum Kultury. Zdyscyplinowane grupy dumnych pierwszo- i drugoklasistów, roześmiane i rozgadane starsze grupy przedszkolne i nieco zagubione maluchy, często dzierżące w rękach ulubione maskotki - to najmłodsi uczestnicy koncertu, dzieci nawet czteroletnie, część z nich dziś po raz pierwszy usłyszy na żywo orkiestrę….. Licząca 500 miejsc sala koncertowa jest wypełniona do ostatniego miejsca. Przewodnik - prowadzący Pan Beethoven pojawia się na scenie i zaczyna rozmowę z dziećmi…. Już wiadomo, tu nie trzeba siedzieć w miejscu, będzie można śpiewać, skakać, klaskać i odpowiadać na pytania. Dzieci dzielnie znoszą nawet „próbę ciszy”, bo i takie momenty w czasie koncertu być muszą. Piosenki ze znanych bajek (Pocahontas, Anastazja, ale także Gumisie czy Smerfy) są fantastycznie przyjmowane przez dzieci. Czy widzieliście kiedyś koncert podczas którego cała widownia klaszcze, śpiewa i tańczy? To jest rock and roll woła jedno z dzieci, choć na scenie gra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i kwartet jazzowy Perła Band. Niejako przy okazji i w trakcie zabawy dzieci poznają skład orkiestry, nazwy instrumentów czy techniki gry na nich, być może już będą pamiętać czym różni się fagot od klarnetu i na czym polega pizzicato. Wokaliści Agnieszka Koziarowska oraz Mateusz Ziółko swoimi pełnymi ekspresji wykonaniami, a przede wszystkim otwartością i dobrym kontaktem z młodą publicznością już przy pierwszych piosenkach zdobywają serca dzieciaków. Siedzący w przedostatnim rzędzie zapłakany czteroletni maluch podczas pierwszego utworu zapomina o łzach i radośnie wymachuje pluszakiem!

Po koncercie, gdy pytamy o wrażenie, ze wszystkich stron słyszymy: bomba, super, świetnie i to nie tylko od dzieci, ale także od ich opiekunów. „Życzyłabym sobie, aby takich koncertów było jak najwięcej, w ten sposób prezentowana muzyka otwiera dzieci, poprawia ich słuch i muzykalność, a podczas zabawy uczy…..” mówi Genowefa Górecka, nauczycielka z przedszkola nr 93.

Tournée Bajkowe Melodie co roku gromadzi kilkutysięczną widownię. W tym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Kraków oraz Województwa Małopolskiego, cykl koncertów obejmuje: Gorlice, Kraków, Oświęcim, Miechów, Dąbrowę Górniczą, Limanową, Myślenice, Nowy Targ, Zabrze, Kielce, Bielsko Białą, Katowice i Krynicę-Zdrój. Szczegółową listę miejsc koncertów, które odbywać się będą do 18 czerwca można znaleźć na stronie www.bieleckiart.pl.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl