Rozmaitości
Środa, 13 lipca 2016 11:25

BAHK w piątek odwiedzi Kraków

15 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zawita do Krakowa. Krew będzie można oddawać od 8.10 do 16.00 w RCKiK przy ul. Rzeźniczej 11.
- W czerwcu podczas I etapu zebraliśmy ponad 440 litrów krwi. Od 2009 roku do akcji dołączyło blisko 10,3 tys. osób. W lipcu krew już zbieraliśmy w Bydgoszczy, a na trasie akcji jest jeszcze 6 miast: Gdańsk, Słupsk, Wrocław, Toruń, Katowice, Mońki i Chełmża (na początku sierpnia) - podsumowuje Magdalena Kopcińska z PKOBP.

Akcję pod hasłem „Moja krew, Twoje życie” organizuje Fundacja PKO Banku Polskiego, jej partnerem jest Narodowe Centrum Krwi. Aby podziękować krwiodawcom za dar serca tradycyjnie przygotowane zostały atrakcyjne upominki, m.in. PowerBanki. Informacje, w jaki sposób można to urządzenie otrzymać dostępne są na stronie Fundacji.

Podczas I etapu w czerwcu BAHK zawitała do Białegostoku (zebrano 76,5 l tego bezcennego leku), Bydgoszczy (43,2 l), Gdańska (36 l), Krakowa (45,9 l), Lublina (29,2 l), Opola (13 l), Poznania (38,2 l), Szczecina (46,3 l), Warszawy (49 l), Wrocławia (62,1 l). Łącznie przekazano potrzebującym blisko 440 litrów krwi.

W akcji tradycyjnie uczestniczą pracownicy PKO Banku Polskiego. Adrian Adamiak na pytanie, dlaczego oddaje krew odpowiada krótko: Z potrzeby serca. Piotr Iwaszkiewicz czuje się lepiej mając świadomość, że komuś pomógł. A Dominik Kulma dodaje, że jest to najprostszy sposób, aby zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka.

Celem przedsięwzięcia, w które – z inicjatywy pracowników – angażuje się od 2009 roku PKO Bank Polski jest nie tylko zbieranie krwi, ale także propagowanie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz uświadomienie, że krew to niejednokrotnie jedyny lek mogący ocalić życie drugiego człowieka.

Dawcą może być każda osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, która waży nie mniej niż 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny trwać minimum 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 - w przypadku kobiet. Więcej informacji na temat jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą na Bankomanii.

opr.s/

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl