Kuter
Rozmaitości
Wtorek, 12 lipca 2016 10:58

Atrakcyjny Poraj i jego malownicze jezioro (zdjęcia)

Poraj jest to ciekawa miejscowość letniskowa, która położona jest w północno-zachodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 20 km na północ od Żarek i na południe od Częstochowy, przy trasie 791, nad Jeziorem Porajskim, wśród lasów.
Wśród atrakcji turystycznych jest Zalew Porajski - sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Warcie, z wieloma ośrodkami rekreacyjnymi.

Zalew znajduje się na terenie gminy oraz wsi Poraj, od której zresztą wziął swoją nazwę. Jego powierzchnia wynosi 5,5 km kw., zaś jego całkowita pojemność to 25,1 mln m sześc. Jest on długi na niespełna 5 km, zaś największa szerokość to 1400 m. Maksymalna głębokość wynosi 13 metrów. Zaporę zbudowano w latach 1957-1978, a głównym celem powstałego wówczas zbiornika było stworzenie rezerwuaru wody dla Huty Częstochowa. Zalew Porajski należy pod względem wielkości do czołówki polskich sztucznych zbiorników wodnych.

Istnieją tu dogodne warunki do uprawiania żeglarstwa oraz wędkarstwa, gdyż zalew jest środowiskiem życia wielu gatunków ryb.

Sama miejscowość Poraj to licząca 4,4 tys. mieszkańców wieś i stanowi siedzibę gminy. Nazwa pochodzi od herbu Poraj, którym pieczętowali się niegdysiejsi właściciele tych terenów – Myszkowscy.

Pierwsze wzmianki o miejscowości Poraj, stanowiącej początkowo część miejscowości Choroń, pochodzą z XV w. W wieku XVIII Poraj stanowił niewielką osadę leśną, zaś w 1848 r. - po wybudowaniu linii kolejowej z Warszawy do Wiednia - stał się osiedlem kolejarskim. Początki tego letniska datują się na czasy przed I wojną światową.

Poraj to również idealna baza do jurajskich wycieczek po zamkach, skałkach i jaskiniach, by po trudach przemierzania szlaków turystycznych, odpocząć nad wodą, w pięknych okolicznościach przyrody. Niedaleko leża Żarki, w których nie brakuje ciekawych zabytków i do Leśniowskiego Sanktuarium. Odwiedzając Jurę, warto odwiedzić ten miły zakątek.

Przez Poraj przebiega kilka szlaków turystycznych między innymi prowadzący przez tzw. pętlę Zalew - wokół Jeziora Porajskiego o długości 15 km (szlak B - pętla leśna: Poraj Choroń - Dębowiec - Zaborze - Przybynów - Masłońskie).

Pozostałe trzy szlaki to:
Żółty Szlak Zamonitu: Poraj – Skrobaczowizna – Zaborze – Suliszowice – Gorzków Nowy – Niegówka – Niegowa – Bobolice – Zdów

Zielony szlak choroński: Jastrząb OSWiR – Komorniki Jastrzębskie – Poraj zapora na Warcie – Choroń – Biskupice

Czarny szlak im. Barbary Rychlik: Jastrząb OSWiR – Komorniki Jastrzębskie – Poraj zapora na Warcie – Masłońskie – Zaborze zalew – Biskupice

Poraj jest idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek, dla wędkarzy, miłośników sprzętu wodnego i leniuchowania na plaży, bowiem piaszczystych plaży tu nie brakuje. Latem tłumnie zjeżdżają tu mieszkańcy Częstochowy i Śląska, a także z Malopolski.

Tomasz Cichocki i materiały promocyjne Gminy Poraj
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl