Rozmaitości
Sobota, 22 września 2012 15:15

Arbores Vitae – Drzewa życia

"Drzewo Życia” – to fotografia pochodząca z wystawy ZIEMIA Z NIEBA, przedstawiająca samotną akację rosnącą pośród sawanny w Parku Narodowym Tsavo w Kenii.
Wokół drzewa widoczna jest cała sieć ścieżek wydeptanych przez przybywające tu ze wszystkich stron zwierzęta. Bo to drzewo daje życie. Z Kenii pochodziła też kobieta, która rozumiała to w sposób szczególny – Wangari Maathai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 roku. Obserwując drzewo w swej rodzinnej wiosce, dostrzegła, jak bardzo jesteśmy od drzew zależni: woda, którą pijesz. Powietrze, którym oddychasz. Jedzenie, które spożywasz. Takim się stajesz. Twierdziła, że kiedy znikną drzewa, znikniemy i my. To przekonanie sprawiło, że nim odeszła 25 września 2011 roku, przyczyniła się do zasadzenia ponad 50 mln drzew w Afryce.

Okazuje się, że nie tylko w pustynniejącej Kenii, ale wszędzie na świecie o istnieniu żywych istot decyduje obecność drzew, szczególnie tych wiekowych. Właśnie najstarsze drzewa mają największe znaczenie w przyrodzie. Dosyć wspomnieć, że jeden stuletni buk pochłania podobne ilości dwutlenku węgla i wytwarza tyle samo tlenu co około 1700 dziesięcioletnich drzew. Każde drzewo z osobna tworzy wokół siebie mały, pełen życia świat; z kolei te drobne światy, przenikając się wzajemnie, tworzą całe ekosystemy. Drzewa tworzą życie, są życiem – drzewami życia. Tak oto narodził się tytuł projektu ARBORES VITAE.

Fundacja Europejskie Centrum Ziemi od wielu lat z sukcesem organizuje interdyscyplinarne wydarzenia mające na celu propagowanie wiedzy o aktualnym stanie naszej planety, promocję idei zrównoważonego rozwoju i otwartości kulturowej, a przez to podnoszenie świadomości proekologicznej i obywatelskiej. Po spektakularnych projektach ZIEMIA Z NIEBA i PLANETA OCEAN, które w całej Polsce obejrzało ponad 2,5 mln widzów, Fundacja po raz kolejny poprzez sztukę i edukację promuje holistyczną wizję ekologii. Tym razem proponuje mieszkańcom Krakowa i całego województwa małopolskiego oraz licznym turystom nowe wydarzenie artystyczno-edukacyjne – „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza”, które trwa pod oknem papieża do 26 września.

Dzięki zdjęciom i filmom Bożeny i Jana Walencików, którzy od ponad 25 lat z pasją dokumentują zagrożony dziś, lecz wciąż mało znany świat dzikiej puszczańskiej przyrody, mamy szansę poznać tajemnice tego sanktuarium i korzenie naszej cywilizacji.

Ważnym punktem wydarzenia ARBORES VITAE – DRZEWA ŻYCIA jest symboliczny hołd oddany ekologicznej i społecznej działaczce Wangari Maathai w pierwszą rocznicę jej śmierci. O godz. 16:00 widzowie będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć film dokumentalny w reżyserii Lisy Merton i Alana Datera „Korzenie. Wizje Wangari Maathai” obrazujący fascynujące i dramatyczne życie Kenijki, która z prostej czynności sadzenia drzew zbudowała ponadnarodowy ruch na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka i demokracji. Po filmie publiczność będzie mogła zgłębić temat podczas debaty z udziałem byłego ambasadora RP w Kenii Wojciecha Jasińskiego, który miał okazję spotkać się z noblistką, oraz afrykanisty Bartosza Łozińskiego z Forum Kenijsko-Polskiego.

O godz. 18:00 zapraszamy jak co tydzień na pokaz filmu przyrodniczego o Puszczy Białowieskiej autorstwa Jana i Bożeny Walencików „Opowieść o nornicy. Niezwyczajna zażyłość”. To VII odcinek ich najnowszej serii „Saga prastarej puszczy”, która przybliża świat dzikiej puszczy widzianej z perspektywy nie jej gościa, lecz mieszkańców – na przykład wilka, żubra, rysia czy żuka. Film opowiada o osaczonej przez drapieżnika nornicy, którą ratuje osobliwy człowiek. Przeniesiona do jego leśnej kryjówki rodzi młode tuż pod bokiem opiekuna. Razem z dziećmi cieszy się bezpieczeństwem, nie obawiając się nieustających ataków drapieżników. Niestety, ta nienaturalna zażyłość obraca się przeciwko niej…

Uwieńczeniem dnia ARBORES VITAE – DRZEWA ŻYCIA będzie pokaz filmu „HOME” autorstwa Yanna Arthus-Bertranda o godz.19:00; z tym wybitnym fotografem organizatorzy wystawy mieli okazję pracować przy słynnym projekcie ZIEMIA Z NIEBA. Film to zapierające dech w piersiach, piękne i poruszające obrazy naszej planety widzianej z lotu ptaka. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… W swojej podróży przez wszystkie kontynenty autor zwraca uwagę na kruche piękno naszej Błękitnej Planety oraz na aktualny stan zagrożenia środowiska naturalnego sprowokowany przez zmiany klimatu, zanikanie lasów, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, oraz drastycznie szybkie tempo wyczerpywania się zasobów naturalnych. Wydarzenie „ARBORES VITAE – DRZEWA ŻYCIA” jest miejscem spotkań z miłośnikami przyrody i pretekstem do dalszych poszukiwań. Zachęcamy do podjęcia tego wysiłku i działania na rzecz przyrody – drzew, zwierząt, które nie podpiszą petycji ani nie zaprotestują pod Sejmem w swoim, a więc i w naszym interesie. W każdym z nas kiełkuje Drzewo Życia, pozwólmy mu się rozwinąć.

Sylvie Derdacki, prezes Fundacji

źródło: Fundacja Europejskie Centrum Ziemi

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl