Rozmaitości
Czwartek, 10 maja 2018 22:45

Arabia Saudyjska wbrew stereotypom - wystawa fotografii Jacka Balcewicza (zdjęcia)

W Filii nr 1 Biblioteki Kraków, przy ulicy Dietla 80-82 w Krakowie, została otwarta wystawa fotografii Jacka Balcewicza „Arabia Saudyjska – wbrew stereotypom”, która jest owocem jego wyprawy do tego intrygującego kraju.
Arabia Saudyjska to – póki co – jeden z najtrudniej dostępnych i najbardziej tajemniczych krajów. 30 milionowa monarchia absolutna administrująca terytorium prawe 7 razy większym niż Polska. Największy producent ropy naftowej i główny rozgrywający w kartelu naftowym OPEC.

To kraj kontrastów i zaskoczeń powoli uchylający światu swojej zasłony. Kraj, choć trudno to uwierzyć, bez alkoholu, narkotyków, dopalaczy i erotyki, a także partii politycznych w przestrzeni publicznej. Strażnik islamskiej tradycji, na którego terytorium znajdują się dwa najważniejsze dla Muzułmanów miejsca: Mekka i Medyna, ale także miejsce domniemanego pochówku biblijnej Ewy – matki rodzaju ludzkiego.

To kraj rekordów, gdzie w Jeddah na skraju wybrzeża Morza Czerwonego wznoszony jest najwyższy wieżowiec świata, który ma sięgać w niebo na kilometr. Nieopodal znajduje się najwyższa na świecie fontanna – strzelająca wodą na 312 metrów i najwyższa – wznosząca się na wysokość 150 metrów latarnia morska. To jednocześnie metropolia (3,5 mln mieszkańców) ze szczątkowym systemem komunikacji publicznej i takąż tą samą starą siecią wodociągową i kanalizacyjną.

Wystawa fotografii Jacka Balcewicza – krakowskiego dziennikarza i globtrotera – uchyla rąbka tajemnicy Orientu. Krainy wyjątkowej i wciąż tajemniczej. Współczesność, która przybiera tam czasem wręcz gargantuiczny wymiar, smakuje wyjątkowo i nadal jest silnie przyprawiona tradycją, której korzenie tkwią w zamierzchłej przeszłości.

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl