Rozmaitości
Czwartek, 24 kwietnia 2014 20:55

Animacje 3D Zamku Żupnego w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zakończyło projekt cyfrowej rekonstrukcji Zamku Żupnego w 4. fazach historycznych od wczesnego średniowiecza po wiek XIX. Finalnym etapem są niezwykle precyzyjne animacje.
Zamek Żupny został zrekonstruowany cyfrowo w 4 fazach historycznych. Teraz jest także dostępny w postaci niezwykle precyzyjnych animacji 3D.

Pokaz, przygotowany w wyniku badań wielu źródeł historycznych i drobiazgowych studiów ikonograficznych, stwarza możliwość obejrzenia zamku w konkretnych okresach historycznych. Animacje umożliwiają wirtualną wędrówkę śladem zmieniających się budowli od końca XIII do połowy XIX wieku.

To unikalna okazja do zobaczenia licznych miejsc, które się nie zachowały: średniowiecznej kuchni żupnej czy reprezentacyjnej sali łączącej piętra Domu Pośród Żupy i Domu Żupnego aż do XVIII wieku. Animacje pozwalają także zaobserwować liczne szczegóły m.in. renesansowy wykusz z kaplicy Zamku Północnego, okna z godłami królewskimi czy zegar na wieży, który notabene był starszy od ratuszowego zegara w Krakowie.

Zapraszamy do ich zobaczenia: www.muzeum.wieliczka.pl

Z myślą o osobach niewidzących  wykonana została, bogata  w szczegóły, makieta Zamku Żupnego z brązu na dziedzińcu zamkowym. Wiernie odtworzony model w skali 1:84 pozwala poznać układ, kształt oraz charakterystyczne elementy architektury budynków zespołu zamkowego. Istotną jego zaletą jest informacja napisana alfabetem Braille’a w wersji polskiej i angielskiej.

Projekt został przygotowany w konsultacji z osobami niewidomymi przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę na zlecenie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Autor mający doświadczenie w wykonywaniu podobnych modeli  w Krakowie wykorzystał najnowsze techniki 3D, dzięki którym model zyskał niezwykle precyzyjnie wykonane detale.
           
opr.s/

źródło: material prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl