Rozmaitości
Wtorek, 19 lipca 2016 19:15

Amerykańskie wakacje w krynickim gimnazjum zakończone (zdjęcia)

Takie właśnie wakacje wybrało 53 uczestników obozu językowego Summer English Camp organizowanego przez Fundację Kościuszkowską z siedzibą w Nowym Jorku oraz Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju w ramach programu Teaching English in Poland.
Krynica-Zdrój jest jednym z pięciu polskich miast, w których program ten jest realizowany w bieżącym roku. Grupa uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gminy Krynicy-Zdroju, w wieku od 11 do 16 lat nie ukończyła nauki w dniu 24 czerwca, jak inni rówieśnicy, lecz wróciła na dwa tygodnie do szkolnych ławek, aby uczyć się języka angielskiego oraz kultury amerykańskiej na lekcjach prowadzonych przez dziewięcioro amerykańskich nauczycieli zrzeszonych w Fundacji Kościuszkowskiej.

W ramach zajęć uczniowie zgłębiali tradycje i zwyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, poznawali geografię Stanów Zjednoczonych i przyglądali się niektórym miastom (m.in. Nowy Orlean wraz z jego zabytkami i słynnym świętem Mardi Gras), tworzyli swoją własną gazetę, przeprowadzali wywiady w języku angielskim, poznawali ulubione gatunki muzyczne Amerykanów, tańczyli znane na całym świecie tańce, a także w ramach zajęć popołudniowych mieli okazję zagrać w sporty, które nie są zbyt dobrze znane w Polsce, np. kickball czy baseball. Warsztaty prowadzone w dniach od 4-go do 15-go lipca były fantastyczną okazją do podnoszenia swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim, pokonywania barier językowych, poszerzania zasobu słownictwa, a przede wszystkim osłuchania się z codzienną, zwyczajną mową amerykańską, odbiegającą w znacznej mierze od języka uczonego na co dzień w ramach szkolnych zajęć.

Uczestnicy obozu językowego mieli również szansę na krótką chwilę zamienić się rolami ze swoimi nauczycielami, jako że nasi amerykańscy goście byli bardzo zainteresowani polską kulturą i zwyczajami. W ramach organizowanego przez polskich opiekunów Dnia Polskiego (Polish Day) uczestnicy Campu pokazali Amerykanom jak tańczyć poloneza, uczyli ich śpiewać polskie piosenki, a także dzielili się swoją wiedzą na temat Polski. Pod koniec obozu Burmistrz Krynicy-Zdroju zaprosił wszystkich uczestników i opiekunów na spotkanie w "Farmie Lama" w Tyliczu, gdzie odbyło się ognisko w stylu amerykańskim (American Barbecue), na którym poszczególne grupy zaprezentowały swoje zdolności wokalne, otrzymały specjalne nagrody, a także miały okazję zrobić i skosztować ulubionego deseru amerykańskich nastolatków - pieczonych nad ogniskiem pianek (marshmallows) podawanych z herbatnikami i czekoladą.

Summer English Camp zakończył się 15-go lipca uroczystą ceremonią wręczenia certyfikatów i drobnych upominków wszystkim uczestnikom, a także wspaniałą wystawą prac wykonanych podczas tych niezwykłych i intensywnych, dwutygodniowych warsztatów językowych. Wszyscy zaproszeni na tą okazję goście obejrzeli wykonane przez uczniów karnawałowe maski na święto Mardi Gras, indiańskie łapacze snów, obrazki przedstawiające symbole i wzory rdzennych Amerykanów wykonane technika drukarską, okładki albumów muzycznych i wiele innych wspaniałych prac wykonanych w tak niedługim czasie.

Tegoroczny obóz językowy w Publicznym Gimnazjum w Krynicy-Zdroju był pierwszym spotkaniem krynickiej młodzieży z nauczycielami z Fundacji Kościuszkowskiej i miejmy nadzieję, nie ostatnim. Ponadto był wyjątkową okazją do poznania otwartych, życzliwych i niezwykle kreatywnych nauczycieli, którzy bardzo ciepło wyrażali się na temat polskiej młodzieży i byli zachwyceni ich pracowitością i entuzjazmem, z jakim przychodzili każdego dnia na zajęcia. Uczestnicy z ogromnym żalem rozstali się ze swoimi amerykańskimi opiekunami, którzy z kolei obiecali, że w przyszłym roku wrócą do naszego miasta i przeprowadzą kolejny cykl zajęć. Pozostaje nam więc już tylko czekać i odliczać dni do kolejnego spotkania.
Summerr English Camp mógł się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju, Fundacji Kościuszkowskiej oraz dyrekcji Publicznego Gimnazjum w Krynicy-Zdroju.

Anna Homa

źródło: Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl